Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

V Plovdive sa písala história

Plovdiv bude patriť určite medzi naše obľúbené destinácie. Presne po 19 rokoch mladý Šamorínsky fleuretista Branislav Lančarič (tréner Vojtech Fehér) zopakoval úspech Gyongyi Hanzelovej -Gorosito, ktorá sa v roku 2004 podobne ako dnes Braňko umiestnila na výbornom 5.mieste. Ale nepredbiehajme.

Včera zahájili boje na tohtoročných Majstrovstvách naši juniori vo fleurete. V mamuťom štartovom poli (198 pretekárov z 66 krajín sveta) sa nestratili. Po úvodnom vyraďovacom kole, v ktorom sa najviac darilo Ákosovi Pirkovy (4 víťazstvá/ 2 prehry), Árpád Fazekas a Leopold Kuchta zhodne (3V/3P), všetci postupovali bez boja priamo do 128 člennej eliminácie. Táto sa ukázala nad sily nášmu líderovi Árpádovi Fazekasovi, ktorý prvý krát nevedel nájsť protizbraň na šermiarsky prejav o dva roky mladšieho Holanďana Michaela Djikstru, z ktorým hladko prehral 10:15. Leopold Kuchta po veľkom boji, v ktorom mal väčšinu zápasu priebeh aj skóre vo vlastných rukách, nechal v závere mladého súpera Krúza Schembriho z Virgin Islands vekom ešte kadeta dorovnať na 14:14, našťastie koncovka vyšle lepšie Leovi, čo mu zaistilo postup do 64 člennej eliminácie. Svoj zápas zvládol aj Ákos Pirk, ktorý porazil Chorváta Lasica 15:12. V ďalšom zápase o postup do TOP 32 však už bol 1. nasadený Talian Damian DiVeroli neskorší víťaz turnaja nad jeho sily a Ákos prehral 9:15. Leo sa v zápase o postup do top 32 stretol s premožiteľom Árpáda Fazekasa, ktorého nakoniec po veľkom boji porazil 15:13. V zápase o TOP 16 však Hongkongčan Tit Nam Cheng porazil Lea podobným skóre ako Di Veroli Ákosa 9:15. Tridsiatedruhé miesto Leopolda Kuchtu je jeho najlepším umiestnením na Majstrovstvách sveta juniorov. Podobne aj Ákos Pirk si oproti minulým Majstrovstvám sveta získaným päťdesiatym druhým miestom polepšil. Árpád Fazekas však končil tesne pod hranicou prvej polovici a oproti minuloročným Majstrovstvám sveta dosiahnuté sté miesto je sklamaním.

Dnes v stredu 6.4. však bol iný deň. Súťaž zahájili skoro ráno kadetky. Naša jediná fleuretistka na MSK 2023 Rebeka Forgách, zašermovala úvodné kolo ako chlapci (3V/3P). V priamej eliminácii najprv v zápase o postup medzi 64 najlepších hladko zdolala Kazašku Nadeždu Shustovu 15:7, potom sa stretla s druhou nasadenou Taliankou Gretou Collini, s ktorou nakoniec prehrala 8:15. Talianka to dotiahla až na bedňu. Zastaviť ju dokázala až v zápase o zlatú medailu Angličanka Amelie Tsang. Rebeka Forgách skončila na 57. mieste. Štartovalo 110 pretekárok.

O pol jedenástej zahájili súťaž kadeti. Slovensko reprezentoval len jeden pretekár Branislav Lančarič. V úvodnom kole v šesťčlennej skupine famóznym šermom vyhral všetky svoje zápasy a do 128 člennej eliminácie postupoval na 8. mieste. Medzi najlepších 64 postupoval bez boja. V zápase o postup do TOP 32 porazil silného Poliaka Jakuba Gorczycu na čas 9:5. V ďalšom zápase si poradil z Cyperčanom Arisom Kiayiasom 15:10. V zápase o postup do finálovej osmičky si poradil zo silným Japoncom Kirim Kamidem z navlas podobným skóre ako s Cyperčanom (15:10). V štvrťfinále na neho čakal Egypťan Abdellrahman Tolba. Egypťan šermoval vo väčšej pohode a nakoniec doviedol zápas do úspešného konca. Treba však spomenúť, že ani náš šermiar Braňko Lančarič nebol bez šancí. Braňko nakoniec skončil na vynikajúcom 5.mieste, ktoré je najlepším umiestnením Šamorínskeho šermiara, a navlas také umiestnenie je aj najlepším umiestnením Šamorínskej šermiarky (rok 2004 Gyongyi Hanzelová). Výsledok Braňka je o to krajší, že sa stal druhým najlepším Európanom.

K výbornému výsledku Branislavovi Lančaričovi a jeho osobnému trénerovi gratulujeme!

Branislav Lančarič po víťaznom zápase s Japoncom Kiriom Kamidem