Posledný deň Majstrovstiev Slovenska, veľké víťazstvá, veľké drámy a veľa výborných zápasov.
Tohtoročné Majstrovstvá Slovenska v šerme priniesli v domácom prostredí šamorínskej X-Bionic Morpho Sphere všetko, čo robí tento šport krásnym – dominantné výkony favorizovaných jednotlivcov, ale aj neuveriteľné taktické bitky a senzačné zvraty v tímových súťažiach v čom nemalú rolu zohral aj štvrtý záverečný deň Majstrovstiev.
Seniori: Leopold Kuchta sa dočkal vytúženého titulu
V kategórii mužov sa po dvoch finálových prehrách z minulých rokov konečne dočkal zlata Leopold Kuchta. Cesta za titulom Majstra Slovenska pre rok 2026 však nebola jednoduchá, do eliminačného pavúka nastupoval len ako nasadená osmička.
V osemfinále si hladko poradil s Cristianom Fuscom 15:9. Vo štvrťfinále narazil na turnajovú jednotku Branislava Lančariča. Lančarič, podobne ako Leo, stavia svoj šerm na precíznej taktike, no Kuchta ho tentoraz s obrovskou rezervou zdolal 15:7. Najviac sa napokon zapotil v semifinále proti Arpádovi Fazekasovi. Fazekas, preferujúci rýchlosť a vysoké tempo, dotiahol zápas do dramatického konca, no Leo tesný súboj ustál v pomere 15:13 (tento zápas na základe skóre sa mohlo považovať aj za predčasné finále, ktorým v rokoch 2025 a 2024 skutočne aj bolo). Vo finále ho čakal mladý talent Jakub Rozmuš (postupujúci po víťazstve nad Denisom Trstyánszkim), ktorého divácke „coupé“ útoky a odbody sú buď geniálne, alebo zlé. Vo finále to mladíkovi stačilo na 9 zásahov, čo na rozbehnutého Kuchtu nestačilo. Leopold Kuchta tak zaslúžene prebral majstrovský pohár.
Tímová dráma: Keď starý lišiak vyburcuje „béčko“ k senzácii
Ak v individuálnej súťaži triumfovali favoriti, súťaž družstiev priniesla azda najväčšie prekvapenie celej fleuretovej sezóny.
Vo finále proti sebe nastúpili dve domáce družstvá. Šamorín A bol zložený z čerstvých medailistov z individuálnej súťaže a papierovo mal zápas jasne v rukách. Proti nim stálo Šamorín B v zložení: Branislav Lančarič (5. v jednotlivcoch), Tomáš Ginzery (8.), Cristiano Fusco (9.) a Jakub Svetlanský (10.).
A-tím však úvod zápasu podcenil. Šermovali zautomatizovane, bez potrebného nasadenia a s množstvom taktických chýb. Hoci po prvej tretine viedli 15:12, prišlo kľúčové a strategicky nešťastné striedanie. Vystriedali Lea Kuchtu (ktorý svoj úvodný zápas vyhral 7:2) za Denisa Trestyánszkeho. Takticky správnejšie by pritom bolo vystriedať Arpáda Fazekasa, ktorý ako jediný svoj úvodný duel prehral (3:5). Jakub Rozmuš predtým remizoval 5:5.
Denis Trestyánszki v strede zápasu proti Fuscomu vyslovene nesklamal (prehral tesne 4:5), no favoritom zrazu chýbali body vystriedaného Kuchtu. Ďalšou chybou bolo nechať čerstvého majstra Slovenska šermovať posledný zápas. V šerme platí nepísané pravidlo, že víťaz jednotlivcov by nemal uzatvárať tímovú súťaž v ten istý deň – po dosiahnutí vrcholu prirodzene opadáva koncentrácia a potrebný „ťah na bránu“.
Tieto zaváhania okamžite vycítil skúsený starý lišiak Tomáš Ginzery. Svojím neutíchajúcim povzbudzovaním a líderskou charizmou dokázal strhnúť celé B-družstvo a prinútil chalanov uveriť vo víťazstvo.
Pred posledným zápasom bol stav zdanlivo upokojujúcich 40:34 pre Šamorín A. Diváci aj členovia Šamorínskeho Áčka už verili, že je „vymaľované“.
Na planš sa však vrátil Leo Kuchta proti rozbehnutému Branislavovi Lančaričovi. Branko, ktorého výkon často závisí od psychickej pohody, začal súperov náskok nekompromisne sťahovať. Čím nekomfortnejšie sa čerstvý šampión Kuchta cítil, tým istejšie zásahy Lančarič predvádzal – šermoval ako v časoch svojich najlepších zápasov na svetových planšoch.
Dramatický duel vyvrcholil za stavu 44:44. V rozhodujúcom momente dokázal frustrovaný Kuchta vymyslieť takticky dobrú akciu, no na jej úspešné zakončenie mu chýbala spomínaná dravosť. Titul tak zaslúžene vybojovalo B-družstvo Šamorína, ktoré po víťazstve túžilo oveľa viac. Jakub Rozmuš a Denis Trestyánszki si mohli pamätať z juniorských Majstrovstiev Európy, čo dokáže eufória, povzbudzovanie a viera vo víťazstvo, kde ich v zápase proti silnému Poľsku rovnako hnala vpred neskutočná tímová eufória, tu však na ňu zabudli ahoci A družstvo Šamorína bolo šermiarsky najsilnejšie, ale súdržnosťou ochotou tvrdo pracovať na každom zásahu hlboko zaostalo za šermiarsky slabším súperom, ktorý však fungoval ako jeden organizmus naraz šermoval, fandil aj dýchal a prežíval každučičký okamih stretnutia, pričom s najväčšou koncentráciou bojoval za každý zásah.
Seniorky: Dominancia Rebeky Forgách a stíhacia jazda Gaii Cantucci
V kategórii fleuretistiek sa očakával trojboj medzi minuloročnou juniorskou majsterkou Rebekou Lilianou Forgách, Gaiou Cantucci (trénujúcou v Taliansku) a dlhoročnou slovenskou jednotkou Kitti Bitterovou. Príjemným prekvapením mohla byť aj Nina Forgách, ktorá po základnom kole dokonca v nasadení preskočila Gaiu.
Turnajovou jednotkou do eliminácie sa stala Kitti Bitterová (Klub šermu Šamorín). Vzhľadom na nižší počet pretekárok postúpila do semifinále bez boja. jej súperka v semifinále Gaiou Cantucci, musela pred stretnutím s Kitti poraziť Martinu Pošvancovú. Kitti zvolila defenzívnu taktiku s občasnými útokmi v tempe. Hoci zásahov padalo málo, taktika fungovala do polovice druhej tretiny a Gaia musela neustále doťahovať. Táto psychicky nesmierne náročná stratégia však odčerpala Kitti priveľa mentálnych síl. Na konci druhej a počas tretej tretiny jej už chýbala koncentrácia, čo Gaia Cantucci využila na otočenie stavu a zisku tesného vedenia, čo dokázala ustrážiť až do vypršania času. Skóre 8:6 pre Gaiu zaručoval postup do finále.
Finálová planš však nakoniec priniesla viac šťastia mladučkej Rebeke Liliane Forgách. Tá predviedla pestrú paletu akcií v útoku i obrane a po víťazstve 15:9 dokráčala k svojmu druhému seniorskému titulu. Bronzové medaile si odniesli Nina Forgách a Kitti Bitterová (obe Klub šermu Šamorín).
Ženské tímy: Dráma do poslednej sekundy
V súťaži ženských tímov vo fleurete sa stretli len dve družstvá: Klub šermu Šamorín a kombinovaný tím STU Bratislava / KŠ Šamorín. Diváci sledovali priame finále, ktoré takmer skopírovalo drámu z mužskej súťaže.
Papierovo slabšie kombinované družstvo začalo matne a favoritky zo Šamorína po troch zápasoch viedli jasne 15:4. Druhá trojica duelov však priniesla obrat, keď favoritky prehrali túto pasáž 15:19. Bitterová porazila Julku Letkovičovú len tesne 5:3, kadetka Martina Pošvancová potrápila Rebeku Forgách (5:4 pre Rebeku, z ktorej vyprchával dravý ťah na bránu) a Gaia Cantucci sklamaná z individuálnej súťaže doslova deklasovala Ninu Forgách pomerom 12:5.
Pred posledným duelom záverečnej tretiny a zároveň aj celého stretnutia bol stav zápasu 40:30 pre Šamorín. Na všetko rozhodujúci zápas sa postavili aktérky finálového zápasu z jednotlivkíň Rebeka Forgách a Gaiou Cantucci. Hoci sa desaťbodový rozdiel zdal bezpečný, oproti sebe stáli dve súperky, z ktorých jedna práve vyhrala Majstrovský titul aadrenalín kvôli spokojnosti už vyprchával z teľa a druhá, ktorá bola s priebehom predošlého zápasu veľmi nespokojná z ďalšou naskytnutou šancou zobrať revanš. A tak sa priebeh posledného duelu vyvijal podobne ako skúsený a starší tréneri už mali možnosť vidieť veľakrát v minulosti. Gaia predviedla famózny výkon a bod po bode sťahovala veľké manko, pričom šerm Rebeky postrádal hlavne dravosť a časť koncentrácie. Proti Gaii však okrem súperky hral aj neúprosný čas – na zvrat mala iba 3 minúty čistého času.
Šamorín (Rebeka Forgách) si nakoniec tesný náskok ustrážil a zvíťazil 45:41. Absolútnou hrdinkou zápasu však bola Gaia Cantucci, ktorá z celkových 41 zásahov svojho tímu dala sama neskutočných 27!
Šampionát s príchuťou veľkej rodiny
Majstrovstvá Slovenska pre rok 2026 úspešne dorazili do cieľa a všetky medaily našli svojich oprávnených majiteľov. Priestory X-bionic® Morpho Sphere sa ukázali ako skvelá voľba pre usporiadanie podujatia na dôstojnej úrovni.
Obrovské poďakovanie patrí rodičom, pretekárom a funkcionárom bratislavských šermiarskych klubov, ako pretekárom, trénerom, rodičom a funkcionárom Klubu šermu Šamorín. ktorí sa postarali nielen o špičkovú prípravu planšov a všetkých detailov, ale po slávnostnom ukončení spolu s pretekármi z ostatných klubov bleskovo a promptne halu odstrojili.
Uplynulé štyri dni priniesli nielen skvelé športové momenty a kvalitu, ale predovšetkým nezabudnuteľné chvíle v komunite, ktorá opäť dokázala, že funguje ako jedna veľká rodina.
Dovidenia, Majstrovstvá Slovenska 2026! Už teraz sa s veľkým očakávaním tešíme na šampionát v roku 2027, ktorý nepochybne prinesie ešte väčšie športové zážitky, priateľské stretnutia a gejzír veľkých emócií.


