Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

M-SR starších žiakov a žiačok

Dňa 6.júna s v Šamoríne v X-Bionic Morpho sphere konal prvý deň Majstrovstiev Slovenska 2024. Súboje zahájili starší žiaci a staršie žiačky. V korde sa o titul Majster Slovenska podelili Kluby Ravens Košice (2 Majstrovské tituly) a Akadémia šermu Bratislava (1 Majstrovský titul). Vo fleurete si všetky tri tituly odnášajú pretekári a pretekárky z Klubu šermu Šamorín.

V korde starších žiakov, ktorý bol najpočetnejšou zbraňou prvého dňa sa po úvodnom kole podarilo vybojovať najlepšie nasadenie do 32. člennej neúplnej priamej eliminácie Oliverovi Galajdovi z Klubu šermu Snina. V zápase o postup do semifinále ho však zastavil oddielový kolega Jakub Kazík. V zápätí však Jakub Kazík prehral z Filipom Hluchým z Akadémie šermu Bratislava. V druhom semifinále bol scenár navlas podobný. Nasadený č. 2. Michal Vrba z Klubu športového šermu Zvolen si nedokázal poradiť z Tomášom Fiačanom (Ravens Košice). Finálový zápas Medzi Filipom Hluchým a Tomášom Fiačanom patril medzi najlepšie zápasy dňa, keď si obaja súperi siahli až na dno svojich možností. Nakoniec športové šťastie prialo viac Filipovi Hluchému, ktorý zvíťazil najtesnejším pomerom 15:14.

V korde starších dievčat si titul Majsterky Slovenska odnáša do Košíc pretekárka klubu Ravens Košice Lívia Kleščinská, ktorá vo finále porazila Bianku Sidorovú z Klubu šermu Snina. Na pódium sa ešte podarilo postaviť Eve Matejovičovej /BŠK Martinengo Bratislava/ a Stele Blaškovej /Willard Košice/.

Titul Majstrov Slovenska v družstvách v korde starších žiakov putuje do Košíc. A družstvo Ravens Košice v zložení /Tomáš Fiačan, Jakub Kočí, Radovan Ontko, Alex Oprenčák/ vo finále po veľkom boji kde o víťazovi rozhodoval až posledný zápas (45:43) zdolalo A družstvo Akadémie šermu Bratislava /Filip Hluchý, Artur Šebík, Filip Šťasný/. V zápase o tretie miesto zvíťazilo družstvo Sniny /Oliver Galajda, Jakub Kazík, Lukáš Mokráň/ nad družstvo BŠK Martinengo Bratislava /Alexander Hanus, Dominik Hanus, Dávid Vaský, Matej Vrlák/ pomerom 45:26.

Vo fleurete starších žiakov sa Titul Majstra Slovenska stal hladkou korisťou Jakuba Svetlanského z Klubu šermu Šamorín, ktorý vo finále porazil svojho o dva roky mladšieho oddielového kolegu Filipa Klačmana. Na tretí stupienok sa postavili Vadim Čajka z Klubu šermu Šamorín a Petr Šalkovič z klubu STU Bratislava.

Vo fleurete starších žiačok so nakoniec potvrdili papierové predpoklady. Vo finále sa stretli dve najlepšie pretekárky, ktoré sa môžu pýšiť 8.miestom z týmovej súťaže Majstrovstiev Európy kadetiek. Nakoniec sa na Majstrovstvá dokázala lepšie pripraviť Martina Pošvancová, ktorá zvíťazila pomerom 15:9. Tretie miesto si podelili Blanka Boglárka Világhy a Tara Sasinková (obe z Klubu šermu Šamorín).

V týmovej súťaži zvíťazilo A družstvo Klubu šermu Šamorín /M.Pošvancová, N.Forgách, B.B.Világhy, T.Sasinková/. Na druhom mieste sa umiestnilo B družstvo Klubu šermu Šamorín K.Világhy, S.Világi, N.Botlóová/ a tretie miesto patrí družstvu MIX /KŠ Šamorín-STU Bratislava/ v zložení J.Mokrošová, N.Drenčáková, Z.Espaullela.

Vo facebook skupine Slovak-fencigk sú uverejnené pekné fotografie z podujatia, za ktoré vďačíme pánovi Jánovi Súkupovi.