Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

MSJ Plovdiv – Po výbornej strede vlažný štvrtok

Nášmu juniorskému týmu, ktorý počas sezóny dosahoval jeden senzačný úspech za druhým na záver došiel dych. Na Majstrovstvách sveta juniorov 2023 v Plovdive sa vo štvrtok konali posledné fleuretové disciplíny: turnaje družstiev juniorov a junioriek. Slovensko bolo zastúpené len v tímovej súťaži juniorov. Vo obrovskom štartovom poli (štartovalo 44 družstiev) sme po výborných výsledkoch na minulých Majstrovstvách sveta a na svetových pohároch družstiev v tejto sezóne sme boli nasadený na 6.mieste.

Naše družstvo v zložení Ákos Pirk, Leopold Kuchta, Árpád Fazekas a Branislav Lančarič (nahradil Bendegúza Györgya, ktorý účasť na MSJ kvôli študijným povinnostiam odriekol) zápas o postup do 32 člennej eliminácie nemuselo šermovať. V zápase o postup do Elitnej 16-ky, ktorá bola pre naše družstvo povinnou jaydou sme sa stretli s tým Puertorikom, ktoré sme pred dvoma mesiacmi deklasovali 45:12. Tento zápas však už vypadal diametrálne odlišne. Na Leopoldovi Kuchtovi už bolo badať menšie množstvo odvedenej práce, kvôli náročnému štúdiu na Vysokej škole v Amsterdame a Arpád Fazekas sa už tiež od tímovej súťaže na Majstrovstvách Európy len trápil a ťažko hľadal stratenú sebadôveru a tak ako v tejto sezóne už viac krát, ťažisko zostalo na treťom členovi družstva Ákosovi Pirkovi, ktorý úlohu zvládol a družstvo napokon dotlačil k víťazstvu 45:34. Treba ešte podotknúť že tak ako naši šermiari tak ani rozhodca nepredviedol dobrý výkon a mnohými zlími rozhodnutiami poškodil obe družstvá.

Po vyhratom zápase sme nastupovali na náš najdôležitejší zápas, ktorý nás mohol zdvihnúť do nebies, alebo naopak poslať aj do pekla. Na základe výsledkov sezóny sme mohli byť veľkými optimistami, ale na základe predvedeného šermu s Puerto Ricom už nie. V zápase z nemeckom našim chlapcom nechýbala bojovnosť a nasadenie, ale skôr forma a sebadôvera od začiatku zápasov až do konca zápasov. Stalo sa, že výsledkovo sme zašermovali najhorší zápas za celú sezónu. Z deviatich zápasov sme z Nemcami, ktorý šermovali veľmi koncentrovane sme dokázali len dva krát remizovať a ostatných sedem zápasov sme prehrali. Zaujímavosťou celého priebehu však bolo, že vo väčšine zápasov sme dokázali viesť o dva tri zásahy (z Nemcami to ani nepohlo), ale jednom obdržanom zásahu sa priebeh zápasu zmenil a naši pretekári v koncovkách vždy ťahali za kratší koniec. Prehra 33:45 by bola v minulých rokoch reálna, ale v tejto sezóne nesie veľmi trpkú príchuť. Postup do osem členného finále by bol zaslúženým zakončením super dobrej sezóny, ale žiaľ zostal len snom.

Nasledoval zápas s Izraelom, ktorý rozhodoval o tom, či skončíme na 9-12 mieste, alebo budeme bojovať o 13-16 miesto. Chlapci začali dobre po všetkých troch vyhratých zápasoch v prvej tretine (Fazekas 5:4, Pirk 5:3, Kuchta 5:1) sme viedli 15:8 a vypadalo to tak, že všetko je tak ako má byť. Druhá tretina však bola studenou sprchou. Prehra Pirka 4:6 s Dahanom sa ešte do zápasu zmestí, ale prehra Fazekasa s Lembergerom 3:11 a Kuchtu s Finsterbushom 0:5 už nie. Tak sme po druhej tretine nielen že stratili vedenie, ale aj prehrávali o osem zásahov 22:30. Z tohto priebehu sme sa už nedokázali spamätať a nakoniec sme utrpeli potupnú prehru 27:45.

O sile turnaja, ale aj o vyrovnanosti družstiev svedčí aj fakt, že v ďalšom zápase, ktoré rozhodovalo o tom či v záverečnom dueli budeme bojovať o 13-14, alebo 15-16 miesto sme sa stretli, druhým týmom svetového pohára, ktoré podobne ako mi, nedokázalo svoju formu načasovať počas dlhej sezóny až do Majstrovstiev sveta juniorov v Plovdive s družstvom Francúzska. V tomto zápase, kde sme počas sezóny nikdy nemali reálnu šancu na víťazstvo, sme dali šancu Brankovi Lančaričovi, ktorý vymenil veľmi slabo šermujúceho Árpáda Fazekasa. Kým Francúzi, pre ktorých 13-14 miesto je ešte väčším sklamaním ako 15-16 miesto pre nás, šermovali s nasadením ako by išlo o finálový zápas zatiaľ naši šermiari pôsobili väčšinou dekoncentrovane, neveriac vo víťazstvo. Na oko,rýchlim a technickým Francúzom dokázal konkurovať len Ákos Pirk, ktorý vyhral pre nás jediný zápas tohto duelu s Abdeljalilom 9:5, ale aj v ostatných zápasoch šermoval dobre, žiaľ z množstvom kvalitných akcií, žiaľ so zakončením na neplatný povrch. V čom jeho, ale aj Lea a Braňka Francúzi vysoko prevyšovali bol obrovský dôraz a sebavedomie. Po prehre 23:45 (Pirk dal 13 zásahov z 23) náš čakal posledný duel s Izraelom o 15-16 miesto.

Egyptské družstvo je podobne ako Francúzske veľmi húževnaté, ktoré dokáže aj za nepriaznivého stavu bojovať až do konca s maximálnym nasadením. Nepatrí medzi najlepšie družstvá, ale určite medzi najnepríjemnejšie, ktoré dokáže potrápiť aj lepších ako sme my. Do zápasu sme nastupovali s tým, že tento duel musíme vyhrať. Už pred zápasom sme rozhodli, že duel zaháji trojica Pirk, Kuchta, Lančarič pri čom po prvom zápase Braňka Lančariča vymeníme späť na Fazekasa. Taktika nasadenia sa vydarila o to viac, že v úvodnom zápase Ákos Pirk zabezpečil vedenie víťazstvom nad Nawarom 5:3, nasledoval Braňko Lančarič, ktorý mohol zobrať revanš od Tolbu za prehru vo štvrťfinále kadetov. Branko šermoval dobre a napokon remizoval 5:5, Leo zvýšil naše vedenie o tri zásahy, keď v klude porazil Tahouna (trénujúceho v USA) 5:2, takže po prvej tretine sme viedli 15:10, v druhej tretine sme po ťažkých súbojoch Fazekas 5:4 s Nawarom, Kuchta 5:4 s Tolbom, a Pirk 5:5 s Tahounom, sme zvýšili vedenie na upokojujúcich 30:23, nasledovala posledná tretina, v ktorej v úvodnom zápase vyhral Fazekas nad Tahounom 5:4 zvýšil náš náskok na 35:27 (viedli sme o 8 zásahov), na svoj posledný duel nastupoval Leo Kuchta s upokojujúcim náskokom. Stalo sa však niečo čo sme nikto nečakali a od čoho je často zápas družstiev taký napínavý a nevyspytateľný. Leo, náš najskúsenejší šermiar po dvoch neúspešných akciách úplne stratil koncentráciu a stal sa v zápase z Nawarom, len štatistom. Egypťan s ním robil čo chcel a nakoniec vyhral tento zápas 13:2, čím jediným vyhraným zápasom z 8 odšermovaných dokázal strhnúť vedenie pred posledným zápasom na stranu Egypta 40:37. Na posledný zápas nastupoval Ákos Pirk, ktorý šancu zakončovať dostal už na MEJ proti Nemcom, tam to ešte nevyšlo prehrali sme 43:45, ale proti Egyptu, ktorý zataktizoval a vymenil Tolbu za náhradníka Foudu už nechybil. Víťazstvom nad Foudom 8:4 zabezpečil aj konečné víťazstvo nad tímom Egyptu 45:44. Malou satisfakciou je, že posledné vystúpenie našich fleuretistov na MSKaJ 2023 v Plovdive skončilo víťazne. Dosiahnuté 15 miesto, berúc do ohľadu, že sme trpasličou Európskou, ale aj svetovou federáciou nie je zlé, ale po výsledkoch našich juniorov od Minuloročných Majstrovstiev sveta juniorov v tímoch (7.miesto) nesie veľmi trpkú pachuť. Tu však musím spomenúť aj málo pochopiteľný postoj štvrtého člena tímu Bendegúza Györgya, (ktorý roky patril do tohto družstva, aj keď odišiel do Maďarska do Honvédu Budapest so snom využiť kvalitné možnosti, ktoré Maďarský klub poskytuje, a aj keď sa výsledky nielenže nezlepšili ale skôr zhoršili oproti ostatným, ktorý ostali doma, bol vždy členom tímu pričom mohol čerpať tie isté benefity ako ostatní aj v rodnom klube v Šamoríne), ktorý sa tri týždne pred zahájením MSJaK rozhodol necestovať a tím pripraviť družstvo o kvalitného štvrtého pretekára, často počas sezóny potrebného keď sa niektorému prestalo dariť.

Fleuretisti na MSKaJ 2023 v Plovdive: zľava Nagy Jozef, Ákos Pirk, Rebeka Forgách, Árpád Fazekas, Vojtech Fehér, Leopold Kuchta, Branislav Lančarič, Peter Forgách