Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Sedemdesiatiny Vojtecha FEHÉRA

V týchto dňoch oslavuje okrúhle sedemdesiate narodeniny výborný šermiar, zaslúžilý tréner, funkcionár Klubu šermu Šamorín Vojtech FEHÉR.

Vojtecha FEHÉRA “Béla bácsiho” ako ho zverenci oslovujú očaril šerm v 10 rokoch. Medzi prvými sa v roku 1962 prihlásil do Oszkárom Forgácsom práve založeného šermiarského klubu v Šamoríne. Patril do prevej “Oszi bácsiho” skupiny a šerm si obľúbil až tak, že mu ostal verný až dodnes. K jeho menu sa viaže aj prvý úspech – “finálové umiestnenie Šamorínskeho šermiara” na turnaji. Bolo to hneď na prvom štarte Šamorínskych šermiarov na súťaži, ktorými boli Majstrovstvá Československa Dorastencov 1969 v Českých Budejoviciach, kde šermoval ako 17 ročný medzi 19 ročnými. Vojtech FEHÉR sa po podobne ako na svojich prvých Majstrovstvách, tak aj na svojich posledných Majstrovstvách v kategórii seniorov prebojoval do finále. “Hoci som sa umiestnil len na ôsmom mieste, ale bol som tam” – vraciame sa na špičku jeho osemnásť rokov trvajúcej pretekárskej kariéry.

“Na väčšine turnajov, ktorých som sa zúčastnil, som sa prepracoval do blízkosti finále. Bol som členom reprezentácie, ale v drese so štátnym znakom som sa dostal ku slovu len raz a to v Rakúsku s reprezentačným B družstvom.” -spomína. Po celý čas ostal verný svojmu rodnému klubu až na roky 1973-75, keď povinnú vojenčinu absolvoval vo farbách Dukly Liptovský Mikuláš. Po 18 rokoch aktívnej športovej kariéry sa dal na dráhu trénera. Svoje bohaté skúsenosti predáva mladej generácii v rodnom klube “Klub šermu Šamorín” dodnes.

Akým trénerom je Vojtech FEHÉR? Čo považuje za najdôležitejšie pri trénovaní mladých šermiarov? “Keď som sa začal zaoberať deťmi a videl som, že dosahujú pokroky, prišiel som na to, že som schopný ich učiť. Toto sa stalo ešte počas mojej pretekárskej kariéry, keď mi Oszi bácsi popri šerme pridelil prvých zverencov”, vysvetľuje ako sa stal trénerom. “Neskôr mi bolo ľúto nechať množstvo talentovaných zverencov a preto som v tom pokračoval.”

Vojtech Fehér sa môže pýšiť množstvom majstrovských titulov Československa a Slovenska, ktoré dosiahli jeho zverenci (Ľudovít Soóky, Melinda Jancsaricsová, Martina Figurová, Valéria Bekőová, ale aj synovia Kornél a Balázs). Asi aj najhodnotnejší výsledok trénerskej práce Vojtecha Fehéra sa viaže k jeho synovi Kornélovi Fehérovi, ktorý na Kadetských Majstrovstvách sveta 1994 v Mexiku obsadil vynikajúce 9.miesto. A že Béla bácsi ešte nepatrí do starého železa, dokazujú aj úspechy Branka Lančariča, ktorý sa pred týždňom predstavil na Majstrovstvách sveta kadetov v Dubai.

Pre Vojtecha je veľmi dôležité ako zdôrazňuje aj výchova svojich zverencov po ľudskej stránke – “Nie každý zverenc sa môže stať Majstrom, ale každý sa môže stať dobrým človekom!”

Prajeme Vojtechovi FEHÉROVI “Béla bácsimu” veľa štastie, zdravia, spokojnosti a mnoho mladých šermiarskych talentov, ktorým môže odovzdať svoje bohaté šermiarske i životné skúsenosti!