Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

V Šamoríne odštartovali M-SR

Dnes v Šamoríne odštartovali tohtoročné Majstrovstvá Slovenska. Medajly sa rozdávali vo fleurete v kategóriách mladší žiaci a žiačky a juniori a juniorky.

Súťaže zahájili mladší žiaci. Žiaľ, tak ako aj v ostatných kategóriách, sa o titul Majstra Slovenska pobili len zástupcovia Klubu šermu Šamorín, ktorému sa v posledných rokoch ako jedinému darí aj na medzinárodnej scéne. Po pekných zápasoch sa nakoniec do finále prebojovali Ignác Világi, ktorý porazil vo veľkom súboji Jakuba Svetlanského 12:8 a Dávid Kenderessy, ktorý deklasoval mladého Olivera Červeňa 12:1. Vo finále však Ignác dokázal prekvapiť Davida agresívnym útočným šermom, ktoré vyústilo v jeho hladké víťazstvo 12:2 a znamenalo titul Majstra Slovenska mladších žiakov za rok 2022. Na stupne víťazov sa ešte podarilo postaviť aj Jakubovi Svetlanskému a Oliverovi Červeňovi, ktorí skončili na 3. mieste. V družstvách zvíťazilo prvé družstvo Klubu šermu Šamorín (I.Világi, D.Kenderessy, J.Svetlanský) pred druhým družstvom KŠ Šamorín (O.Červeň, F.Klačman, P.Rácz).

V kategórii mladších žiačok sa najviac darilo Nine Forgách, ktorá až po finálový zápas potvrdzovala úlohu favoritky tejto kategórie, keď zo štvrťfinále postupovala víťazstvom 12:0 nad oddielovou kolegyňou Karolinou Világhy, podobné skóre zaznamenala aj v semifinálovom zápase zdolaním Annamárie Bándy. Ťažšiu cestu do finále mala Martina Pošvancová, ktorá vo štvrťfinále porazila Stefániu Világi 12:6, v semifinále zviedla veľký boj s o rok mladšou Blankou Világhy, ktorú nakoniec porazila 6:3 na čas. Pred finálovým zápasom každý predpokladal hladké víťazstvo Niny, ktorá potom počas zápasu síce po celý čas viedla o jeden dva zásahy, ale odpútať sa od Martiny o väčší rozdiel sa nedokázala. V závere zápasu pred uplynutím hracieho času mohutným, prekvapujúcim finišom dokázala Martina Pošvancová vyrovnať na 9:9. Nakoniec boj o titul Majsterky rozhodol zlatý zásah v predĺžení. Tu sa ukázala väčšia skúsenosť Niny, ktorá dokázala bodovať a týmto zásahom si vybojovala titul Majsterky Slovenska vo fleurete mladších žiačok. Pochvala však patrí aj Martine Pošvancovej. Tento zápas bol najnapínavejším zápasom prvého dňa Majstrovstiev. V súťaži družstiev zvíťazilo prvé družstvo Klubu šermu Šamorín (N.Forgách, M.Pošvancová, B.Világhy, A.Bándy) pred druhým družstvom Klubu Šermu Šamorín (L.Gyömbér, T.Sasinková, S.Világy, K.Világhy).

V kategórii juniorov sa zišlo síce len 10 pretekárov, ale turnaja sa zúčastnili všetci členovia reprezentačného družstva juniorov, ktoré ani nie pred mesiacom dosiahlo historický úspech – 7. miesto na Juniorských Majstrovstvách sveta v Dubaji. Uvedení pretekári spolu s talentovaným Branislavom Lančaričom, účastníkom kadetských Majstrovstiev sveta v Dubaji, boli zárukou kvalitných zápasov. Nakoniec najlepšie zašermoval Ákos Pirk, ktorý obhájil minuloročný titul Majstra Slovenska v kategórii juniorov. Kým minulý rok vo finále hladko zdolal Zoltána Sármánya, ktorý medzičasom zmenil klub a žiaľ sa Majstrovstiev ani nezúčastnil, tak teraz ho vo finále čakal momentálne náš najúspešnejší šermiar Árpád Fazekas. Dnes však bol Ákos Pirk neporaziteľný a nakoniec podobne ako pred rokom hladko zvíťazil pomerom 15:7. Na tretí stupeň pre víťazov sa podarilo vystúpiť ešte Leopoldovi Kuchtovi a Bendegúzovi Györgyovi – čo potvrdilo predpoklad, že Majstrovstvá Slovenska juniorov sa budú niesť v réžii Slovenského juniorského družstva. V súťaži družstiev sa potvrdila papierová forma – zvíťazilo družstvo KŠ Šamorín 1 (A.Pirk, Á.Fazekas, B.György, L.Kuchta) pred druhým družstvom Klubu šermu Šamorín (B.Lančarič, D.Bielčík, D.Trestyánszki) a na treťom mieste skončilo tretie družstvo KŠ Šamorín (A.Bence, J.Rozmuš, M.Pénzes)

V kategórii junioriek si tréneri pred súťažou kládli otázku, kto získa titul z trojice Boglárka Buday a Rebeka Cséfalvayová, ktoré patria medzi staršie pretekárky, ktoré však už trénujú len pre radosť, alebo či ich už výkonnostne dorástla respektíve predbehla mladá talentovaná kadetka Rebeka Forgách. Nakoniec staršie pretekárky dokázali zúročiť svoje skúsenosti a vo finále sa stretli Boglárka Buday a Rebeka Cséfalvayová. Do stavu 6:6 ani jedna pretekárka nedokázala získať väčší náskok. Po tomto stave však tri krát za sebou zabodovala Rebeka Cséfalvay, čím sa jej podarilo od súperky odpútať. Sľubný náskok už nepustila z rúk, dokonca ho ďalej zvyšovala a nakoniec zvíťazila 15:9. Bronzové medajly vybojovali Rebeka Forgách a Anna Valacsay. V družstvách hladko 45:12 zvíťazilo prvé družstvo KŠ Šamorín (B.Buday, R.Cséfalvayová, R, Forgách) nad druhým družstvom KŠ Šamorín (A.Valacayová, E.Svetlanská, L.Kličková).

Medajlisti Majstrovstiev SR 2022 okrem diplomov a pamätných medajlí obdržali aj hodnotné vecné ceny. Veľkým prekvapením boli sponzorské dary od firmy ECO PROGRES prostredníctvom pána Tamása BOTTa + ďalší anonymný sponzor, ktorí obdarovali juniorských Majstrov Slovenska. Aj touto cestou ďakujeme za prejavenú podporu.

K dosiahnutým výsledkom gratulujeme!

Viac fotografií na Facebooku