Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

MSKaJ 2022 – A to najlepšie nakoniec

Historický úspech zaznamenalo Slovenské juniorské fleuretové družstvo na Majstrovstvách sveta juniorov v Dubai. Po neuveriteľnom dni plnom zvratov a emócii nakoniec družstvo Slovenska zložené výlučne zo Šamorínskych fleuretistov: Árpáda Fazekasa, Ákosa Pirka, Bendegúza Gyorgya a Leopolda Kuchtu vedeného dvojicou trénerov Jozef Nagy a Peter Forgách vyšermovalo vynikajúce 7.miesto.

Toto mladé družstvo začalo svoju cestu presne pred rokom, keď na Majstrovstvách sveta juniorov 2021 v Káhire ako nenasadené bez predošlej účasti na Svetových pohároch dokázalo skončiť na neuveriteľnom 10. mieste. Počas aktuálnej sezóny na Svetových pohároch družstiev (Leszno, Aix en Provance, Sabadel) postupne zbieralo skúsenosti a krok po kroku zlepšovalo svoju pozíciu vo svetovom rebríčku. Striedalo lepšie okamžiky zo slabšími, učilo sa bojovať ako tým, skúšalo rôzne variácie pretekárov až nakoniec dorazilo do Dubaia na Majstrovstvá sveta juniorov 2022. Už to, že pred turnajom bolo nasadené ako 12 najlepšie družstvo sveta, čo dosiahlo z ničoho, prakticky za sezónu je malý zázrak, ale zázrak, ktorý vznikal počas uplynulých 250 dní maximálnym nasadením na tréningoch, sústredeniach a prípravných súťažiach. Od konca novembra sme netajili, že cieľom tohto veľmi mladého družstva (Árpád, Ákos, Bendegúz budú juniormi ešte nasledujúce 2 sezóny a Leopold ešte budúcu sezónu) je finálové umiestnenie na Majstrovstvách Európy a v prípade priaznivej konštelácie nasadenia aj na Majstrovstvách sveta juniorov. Na Majstrovstvách Európy juniorov v družstvách sme sa síce snažili, ale tým ešte nefungoval ako celok. Všetko sa však zmenilo na Majstrovstvách sveta Juniorov. Novú energiu priniesol do družstva Ákos Pirk, ktorý nahradil Zoltána Sármánya. Ákos na tomto turnaji konečne dozrel do juniorskej kategórie aj v hlave a spolu sním dozrelo aj celé družstvo, ktoré sa prvý krát začalo správať ako jeden organizmus. V kritických situáciách každý vedel pridať niečo do konečného výsledku.

V prvom zápase o postup medzi 16 najlepších družstiev sme sa stretli z domácim týmom (UAE), ktorý bol nasadený na 21. mieste. Nebol to ľahký zápas, domáci mohutne povzbudzovaní obecenstvom sa byli o každý zásah ako levy, ale postupne sa našim pretekárom darilo krok po kroku zvyšovať vedenie o zásah, dva. Prvú tretinu (prvé tri zápasy) sme vyhrali tesne 15:12, druhú 15:10 a posledné kolo vysoko 15:5. V zápase o postup medzi najlepších osem týmov nás čakal 5.nasadený: družstvo Ukrajiny. Na toto družstvo sme sa posledné 2 mesiace pripravovali (vedeli sme, že los nám ich môže prihodiť už na Majstrovstvách Európy Juniorov, čo sa však nestalo, alebo na Majstrovstvách sveta juniorov). Do tohto zápasu išli chlapci inak ako do predošlého. Od prvého okamžiku predvádzali zrelý, agresívny šerm na ktorý Ukrajinci nevedeli nájsť protiliek a utrpeli jednu z najhladších prehier v 16 člennej eliminácii 45:28. A písala sa história “Ešte nikdy počas existencie Slovenska sa fleuretové juniorské družstvo neprebojovalo do finálovej osmičky na Majstrovstvách sveta juniorov“. V ďalšom zápase: o postup do semifinále nás čakal 4. nasadený: tým Talianska, na ktorý sme, treba to objektívne povedať nemali (a v tento deň na nich nemal nikto, veď sa stali Majstrami sveta). Potešiteľné je, že Taliani museli proti nám šermovať po celý čas naplno, lebo naši chlapci dokázali okamžite využiť každé malé zaváhanie, ktorých však žiaľ Taliani veľa neurobili 🙁 . Nakoniec sme prehrali 21:45. Po Talianoch nasledovalo ďalšie veľmi silné družstvo, ktoré síce bolo nasadené ako číslo 25, lebo sa svetového pohára juniorov veľmi nezúčastňuje, ale v jeho radách šermujú medailisti z minuloročných Majstrovstiev sveta Juniorov a Kadetov. Z nie veľmi namotivovaným súperom, ktorý predtým prehral o postup do semifinále sme nakoniec po peknom boji prehrali veľmi prijateľným rozdielom 9 zásahov (rozdiel vznikol v 9 zápasoch) 36:45. V poslednom zápase sa rozhodovalo či nám bude patriť siedma alebo 8 priečka. Súperom nám bolo silné družstvo Uzbekistanu, ktoré na Svetovom pohári v Taškente skončilo druhé, a v predošlom zápase veľmi tesne prehralo s 2. nasadeným: družstvom USA. Družstvo Uzbekistanu stálo pred Majstrovstvami sveta na 6. mieste svetového rebríčka a tak aj zahájilo zápas proti nám: Po prvej tretine sme prehrávali 5:15 a nič nenasvedčovalo, že sa blíži veľké prekvapenie. Druhú tretinu (v ktorej vyhrali všetci naši šermiari) sme vyhrali výrazným rozdielom 21:12, čím sme sa priblížili k súperovi na rozdiel jedného bodu. A vybojovanú šancu sme už nepustili poslednú tretinu sme vyhrali tiež 18:15, takže sme sa konečnému skóre 44:42 mohli radovať mi.

Obrovská gratulácia a vďaka patrí našim pretekárom Árpádovi Fazekasovi, Ákosovi Pirkovi , Bendegúzovi Gyorgyovi, Leopoldovi Kuchtovi, trénerom Jozefovi Nagyovi, Petrovi Forgáchovi, ktorý na MSJ družstvo viedli a aj trénerovi Marcovi Goncalvesovi (Honvéd Budapest), ktorý pomáha pri tréningu Bendegúza, rodičom, Slovenskému Šermiarskemu zväzu, mestu Šamorín za vytvorenie podmienok, ktoré umožnili vybojovať tento výsledok a v neposlednom rade aj ostatným pretekárom a pretekárkam Klubu šermu Šamorín, ktorí ako sparingpartneri prispeli k tomuto historickému úspechu.

Konečné umiestnenia: 1.M. Taliansko, 2.m. Francúzsko, 3.m. Maďarsko…..7.m. Slovensko. Štatovalo 37 družstiev z 37 krajín.