Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Majstrovstvá Európy Veteránov

17 až 21 mája sa vo Fracúzsku v meste Thionville konali tohtoročné Majstrovstvá Európy veteránov. Tento rok boli na rade súťaže jednotlivcov vo vekových kategótiách 40+, 50+, 60+, 70+, vo všetkých troch zbraniach. Aj Slovensko malo zastúpenie. V kategórii Fleuret muži vo vekovej kategórii 40+ nás reprezentoval Tomáš Ginzery, ktorému osem členné finále ušlo len o vlások. Tomáš postupoval zo skupiny so 4 víťazstvami a dvoma prehrami a dobrou prácou v 64 člennej eliminácii , kde zvíťazil nad Francúzom Hugom sa prepracoval medzi 32 najlepších, potom ďalšom zvládnutom zápase v ktorom porazil Maďara Sághyho postupoval do TOP 16. V zápase o postup do osem členného finále však nestačil na neskoršieho bronzového medailistu Francúza Trepo. Tomáš Ginzery z Klubu šermu Šamorín obsadil 13.miesto.

V kategórii V2 (50+) Slovensko reprezentoval Attila Farkas /Akadémia šermu Bratislava/. V 128 člennej eliminácii zvíťazil nad Rumunom Mihailom Moisim a v zápase o postup do 32 člennej eliminácie prehral s neskorším bronzovým medailistom Lionelom Cambonom z Francúzska. Attila Farkas skončil na 57.mieste spomedzi 77 pretekárov.

V kategórii kord muži V4 (70+) sa Majstrovstiev Európy veteránov zúčastnil Gabriel Kollár z Akadémie šermu, ktorý je už roky hybnou silou veteránskeho šermu na Slovensku. Gabriel Kollár dosiahol pekný výsledok, keď spomedzi 83 pretekárov obsadil 43.miesto. V šesť člennej skupine dosiahol 3 víťazstvá a dve tesne prehry 3:5 s Duchesnem z Francúzska a 4:5 Merkym zo Švajčiarska. V 128 člennej eliminácii mal volný los v yápase o postup do 32 člennej eliminácii prehral s nemcom Suchánekom o jediný zásah 9:10.

V najpočetnejšej kategórii Kord muži V2 (50+), v ktorej štartovalo vyše 200 pretekárov (aj to poukazuje na stúpajúcu popularitu veteránskeho šermu) nás zastupoval Marian Purgiňa y klubu Akadémia šermu Bratislava, ktorému sa však na turnaji nedarilo. Skončil na 211 mieste. Ale y ME veteránov si odnáša určite veľa pekných spomienok a nových priateľstiev.