Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Arpád Fazekas hrdina Aix en Provance

Na svetovom pohári vo fleurete juniorov v Aix en Provance /FRA/ naši reprezentanti potvrdili vzrastajúcu formu pred Majstrovstvami Európy juniorov, ktoré sa budú konať začiatkom marca v Taline.

Už tradične veľmi silno obsadený turnaj Svetového pohára juniorov v Aix en Provance (štartovalo 209 pretekárov z34 krajín) sa pravdepodobne stane obľúbeným turnajom nášho reprezentanta Árpáda Fazekasa, ktorý na turnaji jednotlivcov vyšermoval svoje najlepšie umiestnenie. Z úvodného vyraďovacieho kola postupoval z 5 jednoznačnými víťazstvami 4x 5:2 a 1x 5:1 a jedinou prehrou z Mexickým súperom Murayom 3:5. do 128 člennej eliminácie mal voľný los, v zápase o postup do 64 člennej eliminácie porazil Španiela G.Fereiru 15:12, v ďalšom zápase o postup do TOP 32 deklasoval mladého talentovaného Holanďana M. Djikstru 15:5, v zápase o postup do TOP 16 sa stretol so svojím oddielovým kolegom Leopoldom Kuchtom, ktorého zdolal po veľkom boji 15:14.  Nášho reprezentanta sa podarilo zastaviť až jednému z favoritov turnaja Talianovi Damianovi Di Verolimu, ktorý v zápase o postup do štvrťfinále vyhral nad Árpádom Fazekasom 7:15. Desiate miesto však pre nášho pretekára znamená najlepšie umiestnenie na turnaji Svetového pohára juniorov, zisk 8 bodov do hodnotenia svetového pohára juniorov a postup na 33. miesto svetového rebríčka.

Veľmi dobre zašermoval aj Leopold Kuchta, ktorý do eliminácie postupoval zo 4 víťazstvami a dvomi prehrami. Do 128 člennej eliminácie mal podobne ako Árpád Fazekas voľný los, v zápase o postup do 64 člennej eliminácie pomerne hladko zdolal Alžírčana R.Sadliho 15:9, v zápase o postup do TOP 32 vyšermoval cenné víťazstvo nad Francúzom M. Dubreuilom 15:8 a v zápase o postup do TOP 16 podľahol Árpádovi Fazekasovi o jediný zásah 14:15. Leopoldove 27. miesto znamená zisk 4 bodov do hodnotenia Svetového pohára juniorov, splnenie nominačných kritérií nma Majstrovstvá Európy juniorov 2023 a Majstrovstvá sveta juniorov 2023 a postup na 82. miesto Svetového rebríčka juniorov.

Do hlavnej súťaže sa podarilo postúpiť aj nášmu najmladšiemu reprezentantovi, kadetovi Branislavovi Lančaričovi, ktorý z úvodného vyraďovacieho kola postupoval z 2 víťazstvami a 4 prehrami. Postup do 128 člennej eliminácie mu však prekazil Turecký reprezentant M.B.Cufadar, ktorý Branka zdolal 9:15. Za 163 miesto získava Branislav Lančarič 0,25 bodu do hodnotenia Svetového rebríčka a postupuje na 277. miesto.

Turnaj sa nevydaril Bendegúzovi Györgyovi a Ákosovi Pirkovi, ktorí v úvodnom kole zhodne získali len po jednom víťazstve, čo k postupu do hlavnej súťaže nestačilo. Bendegúz György skončil na 170. mieste a Ákos Pirk na 178. mieste.