Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Fleuretisti v TOP 5 na SPJ v Udine

Slovenský fleuretisti zahájili Nový rok výsledkom, ktorý v novodobej histórii Slovenského fleuretu nemá obdoby. Hneď v úvodný víkend nového roku sa v Udine konalo ďalšie podujatie Svetového pohára juniorov a junioriek a to vo fleurete a aj v korde. Slovenské farby hájili hlavne fleuretisti, ktorý po výborných výsledkoch v súťaží tímov v Londýne, Leszne a len pred mesiacom v Bangkoku pridali ďalší neuveriteľný výsledok, keď spomedzi 21 týmov sveta skončili na “SUPER VÝBORNOM 5. MIESTE”!

vďaka čoraz lepšiemu nasadeniu naše družstvo o postup do 16 člennej eliminácie nemuselo bojovať. V zápase o postuop do TOP osmičky sme sa stretli s družstvom Uzbekistanu, ktorý naám len pred dvoma troma týždňami v Bangkoku uštedril jedinú prehru. Tentokrát však bolo všetko inak. Naši chlapci nastupovali veľmi motivovane s cielom vrátiť súperovi prehru z Bangkoku a zároveň sa prebojovať do finálovej osmičky. Od začiatku sa nám darilo udržiavať ťažkého súpera pod neustálim tlakom a tak sme postupne zvyšovali náskok a nakoniec zaslúžene vyhrali vysoko 45:31.

Nasledoval zápas o postup do semifinále s nasadeným č.1. družstvom Talianska. V tomto zápase sme šermovali dosť ustráchane, chýbala potrebná iskra, líder, ktorý by svojím nasadeným dokázal družstvo potiahnuť, traba však po pravde povedať, že talianske družstvo je v súčasnosti absolútna špička a na domácej pôde je skoro neporaziteľné. Nás držalo po celý čas pod tlakom a nakoniec sme utrpeli veľmy výraznú prehru 13:45.

Našťastie sa emócie nepreniesli do nášho ďalšieho zápasu, v ktorom nás čakali rýchlonohý Singapúrčania. Ázijský šerm vrátane Singapúru urobil ya poslednú dekádu obrovský progres a tak zápas so Singapúrom dnes už patrí medziveľmi ťažké zápasi nielen pre náš tým ale aj pre Európske šermiarske veľmoci. V tomto zápase naši chlapci zašermovali podobne ako v prvom zápase s Uzbekistanom. Šermovali zodpovedne a tvorivo, držali ázijcom väčšinu zápasov pod tlakom, a darilo sa doviesť vymyslené akcie do zdárneho konca. Z deviatich zápasov sme vyhrali 6 zápasov a prehrali 3 zápasy, čo nám zabezpečilo kľudné ukončenie a víťazstvo 45:39.

V našom poslednom zápase o 5.miesto sme sa stretli z týmom Veľkej Británie, z ktorým sme do teraz nešermovali a papierovo boli od nás oveľa silnejší. Toto ale naše družstvo (A.Fazekas, L.Kuchta, B.György a Ákos Pirk) nerozhodilo. Od začiatku sa k zápasu stavalo s veľkou túžbou zvíťaziť. v neskutočnom zápase v ktorom sme po úvodnom zápase viedli a následne počas ďalších šiestich zápasov prehrávali o jeden dva zásahy sme dokázali v predposlednom zápase prebrať vedenie, ktoré sme už z ruky nepustili a nakoniec sme porazili “Európsku šermiarsku veľmoc” pomerom 45:43. Tento výsledok nášho družstva patrí do kategórie “Maximum TOP”. Turnaj nakoniec vyhralo družstvo Talianska pred Maďarskom. Na treťom mieste sa umiestnilo družstvo Francúzska.

Gratulujem chlapcom a želám veľa podobných výsledkov!

V súťaži jednotlivcoch, ktoré bolo na rade deň po družstvách sa našim pretekárom už až tak nedarilo. Najlepšie skončil Ákos Pirk (68.miesto). Blízko k lepšiemu umiestneniu mal Árpád Fazekas, ktorý nakoniec s Anglickým súperom prehral 13:15 a skončil na 86. mieste. Leopold Kuchta tiež bodoval skončil na 117. mieste. Z úvodného kola nepostúpili Branislav Lančarič 157.miesto, a ani Bendegúz György 175.miesto. Víťazom turnaja sa stal Talian Franzoni. Štartovalo 193 pretekárov z 33 štátov.