Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Víkend v znamení B.Lančariča a L.Kuchtu

Po vyše rok a pol trvajúcej prestávke sa Turnajom v Esslingene znovu rozbehol aj Európsky pohár kadetov vo fleurete. Turnaja, ktorý prebiehal za prísnych proti pandemických opatrení sa zúčastnilo 149 pretekárov z 13 krajín. Branislav Lančarič z Klubu šermu Šamorín (tréner: Vojtech Fehér)postupoval z úvodného kola zo štyrmi víťazstvami a jednou prehrou. V zápase o postup medzi najlepších 64 pretekárov porazil Jonasa Moerbeeka z Holandska 15:12 a v zápase o postup medzi 32 najlepších nasadeného číslo 30. Nemca Henrika Barbyho 15:8. O postup medzi elitnú šestnásku sa stretol s jedným z najlepších šermiarov turnaja Francúzom Adrienom Helmy-Cocoynacqom, na ktorého vyzretý šermiarsky prejav Branislav nevedel nájsť protizbraň. Francúz, ktorý nakoniec skončil na treťom mieste po celý čas kontroloval priebeh zápasu, udával tempo a vyhral hladko 15:3. Dvadsiate siedme miesto Branislava Lančariča v úvodnom turnaji Európskeho pohára kadetov je však na úvod sezóny dobrým umiestnením, ktoré ziskom 4 bodov do hodnotenia EPK dáva dobrý odrazový mostík k splneniu limitov na Majstrovstvá Európy a sveta kadetov a juniorov 2022. Zo Slovenska sa turnaja zúčastnila aj trojica starších žiakov zo Šamorína, ktorá na svojom úvodnom Európskom pohári kadetov zašermovala tiež veľmi dobre. Jakub Rozmuš sa medzi o tri roky staršími nestratil. V úvodnom kole dokázal v sedemčlennej skupine vyhrať 2 zápasy a zabezpečiť si postup do neúplnej 128 člennej eliminácie a tým aj získať prvé tri body do hodnotenia Európskeho pohára. Do 128 člennej eliminácie postupoval na 106 mieste a proti nasadenému č. 23 Nemcovi Wundlingovi viedol 6:1 skúsenejší Nemec však do stavu 9:9 skóre vyrovnal a nakoniec zvíťazil 15:12. Stoštvrté miesto Jakuba je však úspechom. Gabrielovi Bukorovi postup ušiel o jediný zásah, keď proti Francúzovi Anane viedol 4:2 zápas však nedokázal doviesť do víťazného konca, čím by získal druhé víťazstvo zaručujúce postup do 128 člennej eliminácie. Gabriel skončil na 123.mieste. Menej sa Darilo Benceovi Ambrusovi, ktorí v ťažkej skupine nedokázal získať ani jedno víťazstvo a skončil na 140.mieste.

V nedeľu na súťaži družstiev naše mladé družstvo /B.Lančarič, J.Rozmus, G.Bukor, B.Ambrus/ prehralo úvodný zápas o postup medzi 16 najlepších z družstvom Francúzska CEP1. V konečnom hodnotení bolo klasifikované na 17 mieste z 25 družstiev.

Šamorínske družstvo na EPK v Esslingene zľava: B.Rozmuš-vedúci výpravy, J.Rozmuš, G.Bukor, B.Lančarič,B.Ambrus, J.Nagy-tréner

V nedeľu sa konal aj Medzinárodný turnaj juniorov v Budapešti, ktorí bol zároveň aj prvým turnajom Slovenského pohára juniorov. turnaja sa zúčastnilo 54 pretekárov z 3 štátov. Najviac sa z našich darilo Leopoldovi Kuchtovi z Klubu šermu Šamorín (tréner: Jozef Nagy), ktorého dokázal zastaviť až v semifinále Maďarský reprezentant Andor Mihályi (8:15). Tretie miesto Leopoldoa Kuchtu je po druhom mieste Arpáda Fazekasa z prvého turnaja juniorov v Budapesti, ktorý sa konal v úvode októbra, ďalším dobrým umiestnením Slovenského šermiara v kategórii: fleuret juniori. Tesne pred bránami osem-členného finále skončili Bendegúz György (12.miesto) a Ákos Pirk (16. miesto). Menej sa darilo Arpádovi Fazekasovi, ktorý zo skupiny postupoval len s 2 víťazstvami a v boji o postup do 16 člennej eliminácie prehral s neskorším víťazom (kadetským Majstrom Európy 2020) Gergöm Szemesom 9:15. Arpád skončil na 32.mieste.

Budapest. Medzinárodný turnaj juniorov. Štvrtý zľava: Leopold Marc Kuchta