Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Na ECC v Šamoríne prekvapila Martina Pošvancová.

Novú sezónu 2023-24 zahájili aj kadetky vo fleurete. Úvodný turnaj Európskeho poháraq vo fleurete kadetiek sa uskutočnil v Šamoríne. Na štart sa postavilo 139 pretekárok z 24 krajín a troch kontinentov (Európa, Amerika, Ázia).

Naša najskúsenejšia pretekárka Rebeka Forgáchová začala úvodné kolo so 4 víťazstvami a 2 prehrami. Počas prvého kola sa postupne ukľudnila a do neúplnej 128 člennej eliminácie postupovalal ako 32. nasadená. V zápase o postup do 64 člennej eliminácie bez problémov zvíťazila nad 94. nasadenou Latvičankou Briede 15:2, v ďalšom zápase sa stretla s Taliankou Musco, ktorú po úvodnom oťukávaní tiež zvládla bez väčších problémov rozdielom triedy 15:6. V ďalšom zápase o postup do TOP 16 už žiaľ bola Ukrajinka Stepovich, (ktorá len zápas pred Rebekou porazila 3. nasadenú Talianku Piccini 15:13) nad sily Rebeky. Po úvodnej minúte bol stav 5:0 pre Ukrajinku, Rebeka sa však dokázala do zápasu vrátiť a v strede zápasu bol stav vyrovnaný. Koniec však tiež patril Ukrajinke, ktorá zvíťazila 15:12. Rebeka Liliana Forgách obsadila v konečnom hodnotení pekné 26. miesto, čo je prijateľným výsledkom v úvode sezóny. Veľkým prekvapením bolo účinkovanie mladej (vekom ešte staršej žiačky) Martiny Pošvancovej, ktorá po úvodných 4 prehrách v prvom kole dokázala posledné dve zápasy vyhrať a tým si zaistiť postup do hlavnej súťaže. V neúplnej 128 člennej eliminácii ako nasadená č.104 dokázala poraziť o hlavu vyššiu a o tri roky staršiu Turkiňu Gencoglu (nasadenú č. 25) 15:8. v zápase o postup do tridsaťdvojky porazila nasadenú č. 40 Estónku Loban 15:10. V ďalšom zápase však o postup do TOP 16 už neuspela a s Maďarkou Simon prehrala hladko 5:15. Tridsiate druhé miesto Martinky je však pre takto mladú pretekárku výborným výsledkom a veľkým krokom k vytúženým Majstrovstvám sveta kadetiek 2024. Z prvého kola bez problémov postupovala aj Rebekina mladšia sestra Nina Forgách. Štyri víťazstvá a dve prehry stačili k nasedeniu č.53. V úvodnom zápase o postup do 64 člennej eliminácie bez problémov , hladko zvíťazila nad Poľkou Pisarewicz 15:9. Zápas o postup do 32 člennej eliminácie už však bol nad jej sily. Maďarka Lajcsik síce tesne, ale po celý čas šermujúca s prehľadom, zvíťazila nad Ninou 15:12. Nina Forgách nakoniec skončila na 52. mieste a do hodnotenia Európskeho pohára si pripísala 6 bodov. Vôbec sa však nedarilo Anne Valacsay, ktorá bola počas úvodného kola značne nervózna, premotivovaná. Jediné víťazstvo v 7 člennej skupine jej k postupu do hlavnej súťaže nemohlo stačiť. Víťazkou turnaja sa stala Maďarka Anna Kollár, 2. miesto Mariavittoria Berretta /ITA/, 3. miesto Borbála Simon /HUN/ a Alexandra Nowakowska /POL/.

V nedeľu bola na rade súťaž družstiev. Slovenské družstvo v zložení: Rebeka Forgách, Anna Valacsay, Nina Forgách a Martina Pošvancová nakoniec víťazstvom nad Maďarskom 2 zaistilo postup do TOP osmičky. Žiaľ ďalšie zápasy v TOP 8 sa už až tak nevydarili. Konečné ôsme miesto spomedzi 23 družstiev je však aj tak výborným umiestnením na úvod novej sezóny. Víťazkou turnaj v družstvách sa stalo družstvo Talianska v zložení: Berretta, Franyoni, Mancicni, Saioni.

K dosiahnutým výsledkom gratulujem!