Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Fleuretisti zahájili sezónu famózne.

Aj juniori zahájili novú sezónu. Na úvodnom turnaji svetového pohára vo fleurete juniorov a junioriek sa slovenský šermiari predstavili v dobrom svetle. V Istanbule, ktoré hostilo úvodné kolo Svetového pohára juniorov sa ako prví na planš postavili fleuretisti. Piatok tretieho novembra im celkom sadol. Po 6 víťazstvách v úvodnom kole sa do 128 člennej eliminácie ako najlepší slovák prebojoval Ákos Pirk. 6 miesto v neúplnej 128 člennej elimnácii mu zaručovalo voľný los v boji o postup medzi 64 najlepších. Árpád Fazekas zo 4 víťazstvami a dvoma prehrami bol do eliminácie nasadený na 58.mieste. Sedemdesiaty prvý nasadený Uzbég Ilyosbek Maripjonov Arpádovi Fazekasovi postup veľmi nesťažil o čom svedčí aj výsledok 15:4 pre nášho pretekára. Branislav Lančarič postupoval z úvodného kola z dvomi výťazstvami na 103 mieste a o postup medzi 64 pretekárov sa musel popasovať z 26 nasadeným Nemcom Bastianom Kapusom. Branko nezačal dobre v úvode zápasu prehrával už 1:6, postupne sa mu však podarilo ukľudniť prebrať iniciatívu a v závere zápasu dokonca viedol 14:13 proti veľmi silnému súperovi. Skúsenosti Kapuša sa však prejavili v závere, keď síce šťastnými zásahmi ale do konca si veriac dokázal stav otočiť a nakoniec nad Brankom vyhrať 15:14. Náš posledný pretekár Tomáš Frič nemal šťastie. Dve výťazstvá v skupine mu k postupu nestačili. Zo 64. člennej eliminácie nakoniec dokázal postúpiť len veľmi dobre šermujúci Ákos Pirk, ktorý bez veľkých problémov zdolal Angličana Josepha Blaira 15:9. Árpád Fazeka sa stretol zo 7. nsadeným Američanom Andrewom Chenom, s ktorým síce odšermoval vyrovnanú partiu (viedol aj 11:9), ale v koncovke bol šťastnejší Chen, ktorý nakoniec zvíťazil 15:13. Ákos Pirk sa v zápase o postup do TOP 16 stretol z bronzovým z tohtoročných Majstrovstiev sveta kadetov, ktorý presvedčil aj na Majstrovstvách sveta dospelých v Miláne (TOP 16-ka) Egypťanom Abdelrahmanom Tolbom, z ktorým však vo veľmi nezvládnutom bezemočnom zápase hladko prehral 4:15. Umiestnenia našich pretekárov: 19.m.A.Pirk, 52.m. Á Fazekas, 104.m. B.Lančarič, 128.m. T.Frič, štartovalo 165 pretekárov z 31 krajín.

V sobotu boli na rade fleuretistky. Slovensko malo na svetovom pohári junioriek (U20) prostredníctvom kadetky (U17) Rebeki Liliany Forgách tiež zastúpenie. Rebeka na svojom prvom Svetovom pohári junioriek (v tejto sezóne ešte súťaží v kategórii kadetiek) nesklamala. Zo skupiny postupovala s 3 výhrami a 3 prehrami pričom dve zapasy prehrala najtesnejším rozdielom 4:5. Do neúplnej 128 člennej eliminácie postúpila ako 73. nasadená pričom o postup do TOP 64 sa stretla s 56-tou nasadenou Američankou Lung na ktorú ešte Rebeka nemala. Američanka nakoniecvyhrala 15:6 a Rebeka touto porážkou v súťaži skončila. Zisk jedného bodu, 85. miesto v konečnom hodnotení je pre mladú fleuretistku dobrým umiestnením. Zlatá medajla sa stala korisťou Američanky Jaelyn Liu.

Najviac sme očakávali nedeľu, keď boli na rade súťaže družstiev vo fleurete juniorov. V zápase o postup do TOP 8 sa naše družstvo stretlo z družstvom Nemecka, ktorímu sa podari odplatiť prehru z Osemfinále Majstrovstiev sveta juniorov. Víťazstvom nad Nemeckom sme si zaistili účasť vo štvrťfinále, kde nás čakal vedúci tým Svetového pohára juniorov – družstvo USA. V tomto zápase sme veľa šancí nemali až na zápas Ákosa Pirka, ktorý výborným šermom a krásnymi zásahmi vyškolil víťaza turnaja jednotlivcov S.Kumblu. V ďalšom zápase sa rozhodovalo či budeme šermovať o 5-6 alebo 7-8 miesto. Naším súperom bolo to Holandsko, ktoré v osemfinále vyradilo 4. nasadené družstvo – družstvo Maďarska. V tomto zápase naši chlapci skvele potiahli a nakoniec bez väčších emócií sme Holanďanov zdolali 45:34, veľkú pochvalu si zaslúži náš najmladší šermiar B.Lančarič. V poslednom zápase so silným týmom Egyptu sme dokázali po dobrom uvode udržať náskok až po posledný deviaty zápas, do ktorého sme vstupovali so skóre 38:34 v náš prospech. Najlepší Egypťan Tolba však náskok postupne sťahova a 30 sekúnd pred koncom sme síce ešte viedli 40:39 Egypťan však v zápetí zvýšil agresivitu vyrovnal a 17 sekúnd pred koncom prebral aj vedenie 40:41. Na prípravu už neostával čas a tak 3 naše útoky v rýchlom slede za sebou priniesli žiaľ dve zásahy súperom a len jeden nám a nakoniec sme Egyptu podľahli 41:43. Šieste miesto je však výborným umiestnením, a ak zoberieme do ohľadu, aké šermiarske veľmoci sme predbehli potom je to “TOP VÝSLEDOK”.