Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

MEK 2024 – V Neapole obstáli najlepšie kadetky

V dňoch 22.až 25.februára sa v Neapole konali Majstrovstvá Európy kadetiek. Zo Slovenska sa po dlhej dobe zúčastnila početná skupina mladých šermiarov a šermiarok. Zastúpenie mali obe v zbrane /kord aj fleuret/ a to v kadetoch aj kadetkách. Tentokrát sa viac darilo naším dievčatám.

Do súťaží sa prví zapojili kordisti. V najpočetnejšej zbrani (štartovalo 127 pretekárov z 36 krajín) sa našim mladým pretekárom na svojom prvom veľkom turnaji až tak nedarilo. Aj keď bojovali ako levi, menej skúseností a stres z turnaja spôsobil, že rozhodujúce zásahy za stavu 4:4 dávali väčšinou skúsenejší súperi. Dve víťazstvá v úvodnom kole k postupu do priamej eliminácie už mohli stačiť, žiaľ každý z našich šermiarov dokázal vyhrať len jeden zápas. Umiestnenia našich pretekárov: 104.m. Lukáš Mravec, 105.miesto Marek Miko, 108.miesto Adrián Grunert, 119.miesto Lukáš Hluchý. Majstrom Európy sa Talian Michele Queiroli.

Marek Miko v akcii

Súčasne s kordistami, len o dve hodiny neskôr sa do bojov zapojili naše mladé fleuretistky. Na štart sa ich postavilo 90 z 28 krajín. Naša najskúsenejšia pretekárka v tejto kategórii Rebeka Fogách, pre ktorú to boli už tretie Majstrovstvá Európy kadetiek zahájila súťaž veľmi dobre. V úvodnom kole vyhrala všetkých 6 zápasov a to aj s domácou Franzoni (5:2) a aj so silnejšou Holanďankou Damrof (5:4). Neúplnú 128 člennú priamu elimináciu začínala z výhodnej pozície ako 8. nasadená. Podobne, ako aj ostané naše pretekárky mala v boji o postup do 64. člennej eliminácie voľný los. V boji o postup medzi 32. najlepších porazila Moldávku Mariu Coscodan 15:9. V zápase o postup do TOP 16 však už nestačila na 27. nasadenú Francúzsku Oliviu Cauvet, z ktorou prehrala 6:15. Rebeka ako najskúsenejšia pretekárka (jediná ktorá neštartovala na podobnom type podujatí prvý krát) dosiahla najlepší výsledok zo Slovenských pretekárov a pretekárok. Veľmi dobre začala aj Nina Forgách, ktorá do uvedenej kategórie bude patriť ešte dva roky. V úvodnom kole vyhrala 4 zápasy a prehrala 2 zápasy a do 128 člennej eliminácie bola nasadená na výhodnom 30. mieste. Do 64 člennej eliminácie postupovala bez boja, v zápase s horšie nasadenou ale skúsenejšou Turkiňou Atmaca, ťahala za kratší koniec, keď súperka zvíťazila 3:15. Prekvapením boli tri víťazstvá našej najmladšej pretekárky, ktorá ako 14 ročná dokázala splniť kvalifikačné kritériá a vybojovať právo účasti na Majstrovstvách Európy do 17 rokov. To, že jej nominácia bola opodstatnená, potvrdila aj vybojovaním troch víťazstiev v úvodnom kole. Do priamej eliminácie bola nasadenie na 49.mieste. Po voľnom lose a postupu do 64. člennej eliminácie však už súperka z Latvie Polina Kozlova bola nad jej sily, prehrala pomerom 6:15. Umiestnenia našich pretekárok: 19.miesto Rebeka Liliana Forgách, 39.miesto Nina Forgách, 50.miesto Martina Pošvancová. Majsterkou Európy do 17 rokov sa stala Anna Kollár z Maďarska.

Rebeka Liliana Forgách

Druhý deň Majstrovstiev, vstávali naše mladé kordistky už o pol šiestej aby o deviatej mohli pripravené zahájiť boje o čo najlepšie umiestnenia na svojom prvom vrcholnom podujatí. Kord je už desaťročia najpočetnejšou zbraňou a nebolo to inak ani v Neapole, Do bojov sa zapojilo 109 šermiarok z 34 krajín Európy. Z načich pretekárok sa najviac darilo najmladšej. Lujza Krnová postupovla z úvodného kola z 3 víťazstvami a dvoma prehrami, podobný husársky kúsok sa podaril aj Laure Árendáš, ktorá postupovala z 2 víťazstvami a 4 prehrami. Žiaľ Zuzke Tulejovej (1V/5P) a Viviane Hubinskej (1V/5P) chýbalo k postupu jediná víťazstvo. Lujza Krnová bola do neúplnej 128 člennej priamej eliminácie nasadená na 44.mieste čo jej zaručovalo postup do 64. člennej eliminácie bez boja s volným losom. V zápase o postup do 32. člennej eliminácie sa stretla s 21. nasadenou Grékiňou Yasemin Toktas, ktorá už bola nad sily našej mladej kordistky. Zápas skončil 7:15. Lujza však bude mať možnosť zabojovať o lepšie umiestnenie aj o rok, nakoľko ešte budúcu sezónu bude patriť do tejto vekovej kategórie. Naše druhé želiezko v 128 člennej eliminácii Laura Árendáš sa stretla o postup do 64 člennej eliminácii z Yarden Davidson z Izrale. V pomerne vyrovnanom zápase však nakoniec Izraelčanka dokázala zúročiť svoje skúsenosti a dravosť a zvíťazila 15:12. Umiestnenia našich pretekárok: 48.miesto Lujza Krnová, 71.miesto Laura Árendáš, 93.miesto Zuzana Tulejová, 97.miesto Viviana Hibinská. Zvíťazila Anna Maksymenko z Ukrajiny.

Lujza KRNOVÁ

Na Majstrovstvách Európy do 17 rokov súboje jednotlivcov zakončovali naši fleuretisti. Vďaka rozpisu vstávali o niečo neskôr ako kordistky, keďže ich súťaž začínala o 11. hodine. Do úvodného kola sa prihlásilo 94 pretekárov z 28 krajín vrátane našich troch mladých šermiarov. Všetci sú ročník 2008 takže tieto Majstrovstvá Európy boli pre nich generálkou na Majstrovstvá, ktoré sa budú konať o rok. Najviac sa darilo nášmu matadorovi žijúcemu a trénujúcemu v Talianskom Livorne pod vedením Majstra Giuseppeho Pierucciho. Z úvodného kola postupoval jednoznačne zo 4 víťazstvami a 2 prehrami, Postúpiť sa podarilo Aj Deniszovi Trestyánszkemu a Jakubovi Rozmušovi, ktorý v úvodnom kole zhodne dosiahli po 2 víťazstvá a 4 prehry. V neúplnej 128 člennej eliminácii mal Chriastiano Fusco voľný los, kým Jakub Rozmuš a Denisz Trestyánszki museli o postup do ďalšieho kola bojovať. Napokon šťastnejší bol Denisz, ktorý svoj zápas s Írom Marcom Scullym dokázal doviesť do víťazného konca (15:11), kým Jakub Rozmuš vo vyrovnanom zápase prehral s nasadeným č. 65. Turkom Ahmedom Anbarlilar-om 14:15. V boji o postup do 32. člennej eliminácie Denisz Trestyánszki nestačil na nasadeného číslo 2. Francúza Uliseho Parpeyrata Fournela, s ktorým prehral 5:15. Cristiano Fusco ako nasadený č.29. nestačil na Íra žijúceho a trénujúceho vo Frncúzsku Leona Gautier-Loftusa z ktorým prehral 15:9. Umiestnenia našich pretekárov: 35. Christiano Fusco, 62. Denis Trestyánszki, 66. Jakub Rozmuš. O najväčšie prekvapenie Majstrovstiev Európy sa postaral Rakúsky fleuretista Lauro Falchetto pokračujúci v otcových šlapajách, pracujúci pod vedením Talianskeho majstra Lorenza Nini-ho, ktorý v eliminácii nenašiel premožiteľa a zaslúžene sa stal Majstrom Európy.

Christiano FUSCO

Podobne ako v jednotlivcoch tak aj súťaže v družstvách zahájili kordisti. V najpočetnejšej súťaži štartovalo 27 družstiev z 27 krajín. Naše družstvo bolo nasadené na 19.mieste a o postup do TOP 16 bojovalo z nasadeným č.14 družstvom Estónska. Silnejšie a kompaktnejšie družstvo Estónska sa dlho darilo našim chlapcom držať na prijatelný rozdiel, kde sa šance na víťazstvo črtali aj nám. Koniec však patril skúsenejším Estóncom a nakoniec súper zvíťazil 45:36. Naše družstvo skončilo na 19.mieste. Víťazom sa stalo družstvo Ukrajiny.

Družstvo kordistov /zľava: Adrian Grunner, Lukáš Hluchý, Lukáš Mravec, trénerky:Karolina Aujeska, Andrea Sasváriová

8.miesto družstva Fleuretistiek vyhodnotíme v samostatnom článku.

Kordistky podobne ako v individuálnej súťaži aj v týmoch ukázali, že majú potenciál. Vo veľmi dôležitom zápase o postup do TOP 16 sa stretli s družstvom Grécka, ktoré bolo nasadené na 16.mieste. Prvá polovica zápasu sa vyznačovala hlavne veľkým chcením a dôrazom, z ktorého síce veľmi tesne ale vyšli víťazne Grékyne (po 4 zápase viedli o jediný zásah 20:19), potom sa však naše dievčatá upokojily prevzali iniciatívu a bod po bode sa súperovi vzďalovali (vyhrali nasledujúcich 5 zápasov) a zaslúžene zvíťazili 45:36. V 16 člennej eliminácie ich čakali ďalšie 4 zápasy. Najprv z víťaznou Ukrajinou, ktorý prehrali 18:45, Potom z Tureckom, z ktorým sa im v prvej polovici zápasu darilo ostať na “dostrel” (po 4. zápase 16:20 pre Turecko) potom sa však presadila väčšia dravosť a skúsenosť súperiek. Zápas skončil 45:32 pre Turecko. Nasledoval Izrael, ktorý si od začiatku vypracoval vedenie, a počas každého zápasu ho dokázal zvyšovať až na posledný zápas, v ktorom Vivien Hubinská porazila svoju súperku 8:5, toto víťazstvo však už len kozmeticky upravilo konečný stav na 45:34 pre Izrael. V poslednom zápase s Azerbajdžanom však už družstvo po troch prehrách stratilo “drajv” a nakoniec podľahlo súperovi veľmi jednoznačne 45:24. Majstrom Európy sa stalo družstvo Ukrajiny /E.Conrad, M.Sereda, A.Maksymenko, A.Dmitruk/.

Z ľava: Trénerka Andrea Sasváriová, Lujza Krnová, Laura Árendáš, Vivien Hubinská, Zuzana Tulejová, Trénerka: Karolína Aujeska

Majstrovstvá Európy kadetov pre nás končili súťažou družstiev fleuretistov. Naše mladé družstvo sa v tomto zložení predstavilo prvý krát. V zápase o postup do TOP 16 však nedokázalo zvíťaziť nad silnými Španielmi, ktorý to nakoniec pod vedením svojho lídra Sana KIM-a dotiahli až na 9. miesto. My sme sa po prehre so Španielmi 44:35 umiestnili na 18.mieste spomedzi 19 družstiev. Španieli po nás porazili Turkov 45:40, potom Čechov 45:33 a nakoniec o 9. miesto Latviu 45:23 z čoho je vidieť, že náš výsledok nebol taký zlý ako umiestnenie (škoda dvoch zaváhani, ktorých sa dopustili Jakub Rozmuš a Denis Trestyánszki) zápas mohol vypadať úplne inak.

Družstvo fleuretistov: z ľava Jakub Rozmuš, Christiano Fusco, Denis Trestyánszki