Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

MEK 2024 – Slovensko ôsme v súťaži družstiev

Výborným výsledkom ukončili svoje účinkovanie na Majstrovstvách Európy kadetiek naše Fleuretistky. V súťaži družstiev obsadilo družstvo Slovenska /Rebeka Liliana Forgách, Nina Forgách a Martina Pošvancová všetky z Klubu šermu Šamorín/ výborné 8.miesto.

Na Majstrovstvách Európy kadetiek štartovalo vo fleurete 19 družstiev. Do Eliminácie bolo Slovensko nasadené na 9. mieste. V zápase o postup do TOP 16 malo volný los. V zápase o postup do TOP 8 muselo poraziť to družstvo Rumunska, ktorého šermiarky v individuálnej súťaži obsadili lepšie umiestnenia. Líderka Rumunska Alexandra Adoch skončila na 6.mieste, Karina Lita na 17. mieste a Ioana Barbu na 49.mieste. Umiestnenia našich pretekárok bolo v individuálnej súťaži nasledovné: Rebeka Liliana Forgách 19.miesto, Nina Forgách 39.miesto, Martina Pošvancová 50.miesto. Takže zápas vôbec nevypadal jednoducho. Po prvom stretnutí Adoch-R.Forgách viedli Rumunky 3:2, vzápätí Martina Pošvancová zašermovala s Barbu 4:4 a následne Nina Forgách sústredeným výkonom dostala naše družstvo do vedenia 12:11. Toto stretnutie bola aj zlomovým momentom celého zápasu. Naše dievčatá už vedenie z rúk nepustili. Na konci zápasu svietil na ukazovateli stav 41:33 pre naše družstvo. Nebojácnym, koncentrovaným výkonom sa našim dievčatám podarilo zdolať silnejšie Rumunky a odmenou bola účasť v TOP 8.

V ďalšom zápase o postup do semifinále sme sa stretli s Poľkami, ktoré boli nasadené ako číslo jeden. Úlohu favorita potvrdili nielen proti nám a nakoniec sa stali Majsterkami Európy. V tomto zápase sme prehrali 8 stretnutí, jedinú remízu sa podarilo dosiahnuť len Rebeke Forgách z Aleksandrou Nowakowskou 5:5. Poľky nás porazili 45:20.

V ďalšom stretnutí, v ktorom sa rozhodovalo či budeme šermovať o 5.-6.miesto, alebo o 7.-8.miesto ,sme sa stretli zo 4. nasadeným týmom – Tureckom. V tomto zápase sme po dvoch stretnutiach prehrávali 6-10. V treťom zápase nás naša najmladšia pretekárka vrátila do hry, keď dokázala poraziť Nirim Karavelioglu 9:3. Týmto víťazstvom sme po prvej tretine viedli 15:13. Po ďalších dvoch stretnutiach druhej tretiny sme znovu prehrávali 19:25 do šiesteho zápasu však nastupovala Rebeka Forgách, ktorá podobne ako Martina porazila Nilim 9:3 a stav po druhej tretine vyrovnala na 28:28. Posledná tretina však už jednoznačne patrila súperovi. Pred posledným zápasom Turkine viedli 40:32 a Rebeka Forgách dokázala s ich líderkou Ruya Gokkan len remizovať 5:5 a tým upraviť konečný stav na 37:45 pre Turecko. Veľká škoda, veľmi dlho sme živili šancu poraziť Turecko a to s podstatne mladším neskúsenejším družstvom.

V poslednom zápase o 7.miesto sme sa stretli z družstvom Nemecka. Žiaľ do tohto zápasu sa dievčatám už nepodarilo preniesť potrebný “drajv” a koncentráciu. Hoci každej z našich dievčat sa podarilo vyhrať po jednom zápase z troch, konečné skóre bolo kutých 45:24 pre Nemecko.

Napriek uvedeným prehrám, družstvo fleuretistiek dosiahlo vynikajúci výsledok. Účasť v TOP 8 je samo sebou super umiestnením, ale berúc do ohľadu 9.miesto Moldavska posilneného V Amerike žijúcou a trénujúcou Adelaine Senic bronzovej z individuálnej súťaže, 10. miesto Francúzska, ktoré má viac klubov ako je na Slovensku všetkých Fleuretistov a Fleuretistiek, 12. miesto Rumunska, ktoré sa môže pýšiť celou radou Majsteriek sveta a Olympijských víťaziek je “sme miesto nášho družstva vynikajúcim výsledkom!