Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

ME U23 -Tallin

Na Majstrovstvách Európy do 23 rokov v Taline sú za nami súťaže jednotlivcov. Naši šermiari štartovali v kategóriách fleuret ženy, fleuret muži a kord muži.

27.V.2022 – Vo fleurete žien štartovalo 38 pretekárok. Za Slovensko sa turnaja zúčastnila Gaia Cantucci /STU Bratislava/. Gaia končila úvodné kolo s 50% úspešnosťou, keď sa jej zo šiestich zápasov podarilo vyhrať tri zápasy: nad Cojocari /MDA/ 5:1, To /LAT/ 5:3 a Ultgesfort /GER/ tiež 5:3. a prehrala tiež 3 krát s Waszilczuk /POL/ 4:5, Recher /FRA/ 2:5 a Rosini /ITA/ 1:5.  Do neúplnej 32 člennej elimunácie postúpila ako 22 nasadená. V boji o postup do TOP 16 prehrala s Poľkou Tomczak 11:15.  Gaia skončila na 23. mieste. Majsterkou Európy sa stala Francúzka Eva Lacheray.

28.V.2022 – Vo fleurete mužov sme mali až štyroch zástupcov, troch prvoročních juniorov Árpáda Fazekasa, Ákosa Pirka a Bendegúza Gyorgya a 23 ročného Henrika Egyenesa Porsoka. Úvodné kolo sa stalo osudným práve Henrikovi, ktorý v ťažkej skupine zašermoval veľmi nervózne a nakoniec bol zo súťaže vyradený bez víťazstva. Traja juniori postúpili bez problémov. Zo sedem-člennej skupiny postupuje Árpád z povinnými víťazstvami nad švédskym a rakúskym súperom, prehráva zápas s Latvijcom, ktorého mal poraziť ale vyhráva nad Nemcom čím získava papierové 3 víťazstvá. Proti Francúzovi a Angličanovi nemá šancu obaja využijúc svoju taktickú prevahu hladko nad Árpádom víťazia. Ákos Pirk začína zle. V prvom zápase proti Nemcovi Riegerovi, ktorý sa v tomto roku môže pochváliť aj finálovým umiestnením z SPJ za necelú minútu prehráva 1:4. Po minúte sa však skoncetruje a peknými akciami vyrovná na 4:4, posledný zásah však patrí Nemcovi a Ákos prehráva 4:5. V ďalších zápasoch aj napriek niekoľkým chybám rozhodcu vyhráva nad Pnivchukom /UKR/ 5:4, Petrinim /SWE/ 5:4 a Husainovsom /LAT/ 5:1. Svoj posledný zápas prehráva zo Srbom z ruskými koreňmi Cukom 2:5. Tri víťazstvá v šesť-člennej skupine mu zabezpečujú hladký postup priamo do 32 člennej eliminácie. Bendegúz Gyorgy tiež v šesť-člennej skupine hladko poráža Gafeho /LAT/ 5:2, a po veľkom boji aj nášho odvekého rivala Finsterbusha /ISR/ 5:4, čo mu zaručí postup do hlavnej súťaže. V neúplnej 64 člennej eliminácii sa o postup medzi 32 najlepších stretli 27. nasadený Árpád Fazekas s 38. nasadeným Bendegúzom Gyorgyom. V napínavom zápase 13 sekúnd pred koncom za vedenia 11:10 vyberá Bendegúz 5 minút prestávky kvôli kŕču v nohe. Po uplynutí prestávky Fazekas v okamihu útokom vyrovnáva do konca zápasu ostáva 6 sekúnd stav je 11:11. Každý očakáva losovanie  a nastavenú minútu, v ktorom sa Árpád bude snažiť kŕčujúceho Bendegúza rozhýbať a prinútiť k chybe, ale Árpád sa rozhodne inak. Obaja súperi stoja na strehovej čiare, zanie povel „ALLÉ” Árpád sa vyrúti dopredu a Bendegúz posunom bodá do súperovho útoku a ako jediný aj rozsvecuje svetlo. Bendegúz postupuje a Árpádovy neostáva nič iné len popremýšlať o obrovskej taktickej chybe, ktorú práve urobil. V zápasoch o postup do TOP 16 však ani Ákos proti Talianovi Di Tomassovi nemá šancu (zápas končí 6:15 pre Di Tomassa), Bendegúzovi sa síce v prvej tretine darí držať Nemca Fabingera pod tlakom vedie 7:5, do druhej tretiny však Bendegúz  zmení taktiku dostáva 1:10 a tak zápas končí 8:15 pre Nemca, ktorý to nakoniec dotiahol až na striebornú medajlu. Víťazom turnaja sa stáva Rafael Savin z Francúzska. Umiestnenia našich pretekárov: 22.m. Ákos Pirk, 30.m. Bendegúz Gyorgy, 35.m. Árpád Fazekas, 54.m. Henrik Egyenes Porsok.

28.V.2022 – Kord muži. Na turnaji sme mali jedného zástupcu, ktorým je Lukáš Johanides /BŠK Martinengo Bratislava/, ktorý len nedávno skončil v TOP 32 na silne obsadenom Svetovom pohári kordistov v Heidenheime. Lukáš podobne ako fleuretisti prechádza prvým kolom bez problémov s tromi výhrami, trošku zamrzí prehra z Ukrajincom Koshmanom 4:5, v tomto zápase už Lukáš viedol 4:0. O tom, že Lukáš šermoval dobre svedčí aj obrovská radosť Taliana Ciniho po šťastnom zásahu, ktorý Lukášovi dal za stavu 4:4. Do neúplnej 64 člennej eliminácie postupoval na 34. mieste. V zápase o postup do TOP 32 sa stretol s 31. nasadeným Francúzom Jean Josephom Kendrickom, ktorému podlahol 8:15. V konečnom hodnotení obsadil 43.miesto. Víťazom turnaja sa stal Lilan Nguefack /FRA/.