Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Árpád Fazekas strieborný v Budapesti

Na Medzinárodnom turnaji Vyšehradskej štvorky, ktorý v tomto roku zorganizoval Maďarský šermiarsky zväz sa naši šermiari nestratili. Vo fleurete kadetov (U17) sa v 75 člennom štartovom poli najďalej prebojoval Branislav Lančarič, ktorý bol po prvom kole z 5 víťazstvami a jedinou prehrou nasadený na 13 mieste v zápase o postup medzi najlepších 32 porazil pretekára Honvédu Budapest M. Lackóho hladko 15:6, v zápase o postup medzi najlepších 32 sa stretol z Andrásom Benyusom z klubu NKESE, z ktorým nakoniec po vyrovnanom boji prehral 13:15 trestným zásahom za materiál 🙁 . Branislav skončil na 19. mieste. Zle neskončili ani naši starší žiaci, pre ktorých bol tento turnaj prvým medzinárodným turnajom v kategórii kadetov. Na hlavnú tabuľku sa podarilo prebojovať Gáborovi Bukorovi (41. miesto) a Simonovi Gyénovi (57.miesto). Z vyraďovacieho kola nepostúpili Bence Ambrus (61.miesto) a Jakub Rozmuš 71. miesto.

Vo fleurete kadetiek sa Rebeka Forgáchová prebojovala až do osemfinále, kde už nenašla protizbraň na Petru Polónyi z klubu Halásztelki BSE. Jej 12. miesto je však dobrým umiestnením berúc do ohľadu, že šermovala v kategórii do ktorej bude ešte 2 roky patriť. Podobne hodnotný výsledok dosiahla aj Anna Valacsay, ktorá nakoniec skončila na 18. mieste a je ešte o rok mladšia ako Rebeka. A podobne môžeme zhodnotiť aj výsledok našej najmladšej pretekárky Niny Forgáchovej, ktorá je ešte len mladšou žiačkou (U13) napriek tomu dokázala na turnaji ktorom štartovalo 61 pretekárok s troch krajín skončiť na peknom 23. mieste.

Najväčší úspech dosiahol Arpád Fazekas (tréner Jozef Nagy) v kategórii fleuret juniori, keď veľmi dobrým šermom od začiatku turnaja (v prvom kole 6 víťazstiev len 4 obdržané zásahy), Eliminačné zápasy na hlavnej tabuli vypadali podobne až po finálový zápas s mladým Maďarským talentom Albertom Bagdányom, ktorý deň pred súťažou juniorov vyhral aj súťaž kadetov. Vo finále mladý Maďar väčšinu času kontroloval priebeh zápasu a zaslúžene vyhral, ale aj výkon a šermiarsky prejav Arpáda sa krok po kroku zlepšuje čo je veľkým prísľubom do budúcnosti. V tejto kategórii disponujeme veľmi silným družstvom, veď aj ostatní naši šermiari podali výborné výkony všetci hladko postupovali až do osemfinále, kde v zápasoch o postup do osemčlenného finále prehrali len minimálnym rozdielom. Bendegúz György skončil na 11. mieste a o finále prehral 14:15, Zoltán Sármány bol dvanásty a o finále prehral 13:15, a Leopold Kuchta skončil na 13. mieste a v boji o postup do finále prehral 10:15. Na turnaji štartovalo 57 pretekárov.

Tréneri a ich zverenci