Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

SPJ Bangkok – reparát fleuretistov až v družstvách

SPJ Bangkok 15.-17.12.2023 – Na už tradične veľmi dobre obsadený Svetový pohár juniorov vo fleurete, na ktorom ako jedinom sa dá stretnúť s celou Ázijskou šermiarskou špičkou, ktorá sa za posledné desaťročie dotiahla na úplnú špičku šermiarskej rodiny, odcestovalo trio našich reprezentantov s cielom potvrdiť svoje postavenie vo svetovom pohári jednotlivcov i družstiev.

Súťaž jednotlivcov žiaľ nevyšla podľa našich predstáv. Z úvodného vyraďovacieho kola, ktoré už tradične patrí vzhľadom k štýlu Ázijských šermiarov medzi najťažšie sa podarilo postúpiť všetkým našim šermiarom. Árpád Fazekas postupoval zo 4 víťazstvami a dvomi prehrami, Ákos Pirk s 3 víťazstvami a 3 prehrami a náš najmladší pretekár Branilav Lančarič musel zabojovať najviac, nakoniec postupoval z 2 víťazstvami a 4 prehrami. Hneď úvodný zápas v hlavnej súťaži – 128 člennej priamej eliminácii znamenal stopku pre Braňka Lančariča. Tridsiaty druhý nasadený Američan Jeon Caleb šermoval z väčším prehľadom a nakoniec právom zvíťazil 15:6. Ákos Pirk však yvíťayil nad Dánom J.M Thorbekom pomerne hladko, ke´d si vedenie zaistil už na začiatku zápasu a darilo sa mu ho udržať až do víťazného konca 15:12. ťžšiu robotu však mal náš najlepšie nasadený pretekár Árpád Fazekas, ktorý musel v zápase so 76. nasadeným Tajpejčanom H.S.Chenom načrieť až na dno svojich schopností, aby dokázal veľmi dôrazne a nebojácne šermujúceho súpera zastaviť. Svoje víťazstvo si zaistil až posledným víťazným zásahom v nadstavenej minúte 15:14. Zápasy o postup do TOP 32 však už boli pre našich pretekárov zakliate. Veľmi nervózne šermujúci Á.Fazekas nevedel nájsť protizbraň na rýchleho kreatívneho Hongkongčana Ch.H.Kama a hladko prehral 8:15. Navlas podobný výsledok dosiahol aj Ákos Pirk, ktorého súperom bol najlepší Japonec R.Fukuda patriaci medzi TOP šermiarov tejto kategórie, ktorý to nakoniec dotiahol až do štvrťfinále. Víťazom Svetového pohára juniorov v Bangkoku sa stal Američan Daniel Zhang.

V nedeľu 17. decembra boli na rade súťaže družstiev. Štartovalo 18. družstiev. Cieľom nášho družstva bol postup do štvrťfinále. O postup do 16. člennej eliminácie sme ako štvrté nasadené družstvo nemuseli šermovať. V zápase o postup do štvrťfinále sme sa stretli z 13. nasadeným družstvom – Austráliou. Tento zápas sme vyhrali rozdielom triedy 45:18. V ďalšom zápase o postup do semifinále nás čakalo piate nasadené družstvo Hongkong. Družstvo Hongkongu patrí v súčasnosti medzi absolútnu špičku a v Bangkoku skoro v domácom prostredí nedalo našim pretekárom žiadnu šancu. Síce sme začali dobre a vyhrali sme prvé dve zápasy, súper však potom chytil rytmus a z ďalších siedmych zápasov sme dokázali už len dva krát remizovať. Hongkong nás zdolal 45:24. V ďalšom zápase o umiestnenia sme sa stretli z druhým Ázijským TOP týmom, družstvom Japonska. V tomto zápase naši šermiari podali veľmi solídny výkon kým až do konca sme udržiavali nádej na víťazstvo. Žiaľ ani jeden z našich šermiarov nedokázal ustrážiť lídra Japonského týmu R. Fukudu, ktorý ako to nakoniec vysvitlo bol jediným strojcom našej porážky 45:38. Naše družstvo nezmohla tesná prehra s Japonskom, do posledného zápasu o 7. miesto sme nastupovali koncentrovane a týmu Malajzie sme nedali žiadnu šancu. Od úvodného povelu sme súperov agresívnym šermom nútili sa brániť a nakoniec sme zvíťazili rozdielom triedy 45:24. Víťazom turnaja sa stalo družstvo USA.