Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

MEK 2018 Sochi – Družstvo fleuretistiek šieste

Vyborný výsledok a výkon kadetského družstva vo fleurete dievčat neunikol pozornosti Technického riaditeľstva Majstrovstiev Európy kadetov a juniorov v Sochi, kde viacerí členovia gratulovali a vysoko ocenili výsledky SVK vo fleurete kadetiek družstiev, ktoré po výhre nad vysokým favoritom – družstvom Ukrajiny jasným výsledkom porazilo aj ďalšieho favorita družstvo Nemecka, aby obsadilo 6. miesto po veľkom súboji s jedným z najväčších favoritov v tejto dicipline Poľskom.
Na Majstrovstvách Európy kadetov a kadetiek 2018 sa ako prvá predstavila naša jediná kordistka Regina BURSOVÁ z klubu Akadémia šermu Bratislava. Regina v úvodnom vyraďovacom kole dosiahla 3 víťazstvá a tri veľmi tesné prehry dve na 4:5 a jednu na 3:5. Do 64 člennej eliminácie sa prebojovala na 33 mieste. V zápase o postup do 32 člennej eliminácie hladko porazila 32. nasadenú Poľku Zgrizniak. V zápase o postup do 16 člennej eliminácie ju čakala najvyššie nasadená Lili Büki z Maďarska, ktorá už bola nad sily Reginy. Dosiahnuté 28. miesto z 80 pretekárok je však dobrým umiestnením. Víťazkou Majstrovstiev Euópy sa stala Eszter Muhari z Maďarska.
Na druhý deň nasledovali súťaže v korde kadetov a fleurete kadetiek. V korde kadetov sme mali dvoch zástupcov. Michala SOPOLIGU z KŠ 1903 Košice a Michala REČLA z Akadémie šermu. Viac sa darilo Miškovi REČLOVI, ktorý z úvodného vyraďovacieho kola postúpil s dvoma víťazstvami a štyrmi prehrami, z ktorých dve boli na 4:5. Do neúplnej 128 člennej eliminácie postúpil na 69. mieste a o postup medzi najlepších 64 šermoval z 60. nasadeným Bielorusom Zakharom Haidashom. Michal bol Bielorusovi viac ako vyrovaným súperom, ktorému žiaľ, kvôli slabšej koncovke, napokon v nervy drásajúcom zápase podľahol 13:15. Michal REČLO skončil na 72. mieste spomedzi 100 pretekárov. Miško SOPOLIGA dosiahol v úvodnom vyraďovacom kole len jediné víťazstvo, ktoré na postup do eliminácie nestačilo, klasifikovaný bol na 83. mieste. Víťazom turnaja sa stal Talian Davide DiVeroli.
Po obede zahájili súťaže fleuretistky. Dievčat sa zišlo 71. Naše boli zaradené do pomerne vyrovananých skupín. Najviac sa v úvode darilo Gai CANTUCCI z STU Bratislava. Do 64. člennej eliminácie postupovala so 4 víťazstvami a dvoma prehrami, na 22. mieste. V zápase o postup do 32 člennej eliminácie, po veľkom boji, porazila Izraelčanku Nikol Eros 15:14. V zápase o postup medzi 16 najlepších, žiaľ, vo veľmi dobrom zápase podobne ako Michal Rečlo podľahla tesne 13:15 Latvijčanke Jute Malniece. Gaia skončila na 22. mieste. Veronika KRÁLIKOVÁ z STU Bratislava a aj Jázmin UDVARDI z Klubu šermu Šamorín zhodne postupovali z úvodného kola s dvomi víťazstvami. Veronika ako 42. nasadená šermovala o postup do 32 člennej eliminácie s 22. nasadenou Maďarkou Erikou Nekifor, ktorej podľahla 11:15. Jázmin ako nasadená č. 40 s nasadenou č.25 z Čiech Izabelou Sedlákovou, s ktorou odviedla viac ako vyrovnaný súboj. Zápas skončil v predĺžení víťazstvom Češky 15:14. V konečnom hodnotení obsadila Jázmin 40. miesto a Veronika 41. miesto. Majsterkou Európy sa stala Adelina BIKBULATOVA z Ruska.
V tretí deň Majstrovstiev Európy boli na rade súťaže vo fleurete kadetov, kde sme mali aj my svojho zástupcu – Leopolda KUCHTU z Klubu šermu Šamorín. Leo sa kvalifikoval na MEK 2018 ako najmladší člen našej výpravy, v úvodnom kole vyhral dva zápasy, ktoré mu zaručili postup do neúplnej 64 člennej eliminácie. V zápase o postup medzi 32 najlepších šermiarov prehral s 15. nasadeným Andorom MIHÁLYOM z Maďarska. Leo súperovi podľahol pomerom 9:15 a v konečnom hodnotení bol klasifikovaný na 51. mieste. Víťazom turnaja sa stal Filippo Macchi z Talianska.
Najlepší výsledok sme dosiahli v poslednej disciplíne, ktorej sme sa na Majstrovstvách Európy kadetov zúčastnili. Vo fleurete kadetiek boli naše dievčatá na základe umiestnení v súťažiach jednotlivkýň nasadené ako číslo 9. V boji o postup do štvťfinále sme sa stretli s 8. nasadeným družstvom Ukrajiniek. Ukrajinky počas celej sezóny dosahovali lepšie výsledky (finálové výsledky na Európskych pohároch jednotlivkýň i družstiev). Napriek tomu naše dievčatá verili, že sa nám môže podariť Ukrajinky poraziť. A sen sa stal skutočnosťou. Po veľmi zodpovednom prístupe, keď všetky tri naše pretekárky odviedli 100% robotu sa v posednom zápase stretli najlepšia Ukrajinka Alina Položiuk a naša Gaia. Počas celého zápasu sa výsledok prelínal na jednu aj druhú stranu, nakoniec viac sebadôvery ukázala Gaia, ktorá sekundu pred vypršaním času prekvapivým útokom dala víťazný 33 zásah. Zápas skončil 33:32 pre nás. V zápase o postup do semifinále náš čakali najväčšie favortky, družstvo Talianska, na ktoré sme nemali, a ktorému sme hladko podľahli. Ale už v ďaľšom zápase sa ukázala kvalita nášho družstva, v ktorom naše šermiarky tvoria veľmi vyrovnaný tím, družstvu Nemecka sme už od začiatku nedali šancu. Naše dievčatá pomaly budovali náskok, ktorý každým zápasom zvyšovali a nakoniec sa ho podarilo aj udržať, o čom svedčí aj konečné skóre 45:35. Dievčatá sa snažili víťazný grif udržať aj v súboji o piate miesto, proti družstvo Poľska, ktoré však už bolo nad ich sily. V tomto zápase sa nám po dvoch tretinách podarilo podarilo priblížiť na rozdiel dvoch bodov 28:30, ale Poľky dokázali náš atak odvrátiť a nakoniec zvíťazili pomerom 36:45. Dosiahnuté 6. miesto je však od Majstrovstiev Európy v roku 2010 v Aténach (kde sme sa tiež umiestnili na 6. mieste) najlepším umiestnením.

K výbornému výsledku gratulujeme!