Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

M-SR v korde: v junioroch dominovali fleuretisti a päťbojárka

V posledný deň kordových Majstrovstiev Slovenska boli na rade kategórie mini žiakov a žiačok a juniorov a junioriek.

V kategórii mini žiakov /U11/ jednoznačne dominovali pretekári klubu Akadémia šermu Bratislava. Do osem členného finále sa ich prebojovalo až šesť. do najlepšej štvorky až traja, ale titul Majstra Slovenska nevybojoval ani jeden z nich. Ich spanilú jazdu prekazil Otto Rosenberger z klubu Willard Košice, ktorý postupne pochoval všetky nádeje šermiarov Akadémie šermu. Vo štvrťfinále porazil Jakuba Hlinku (AŠ Bratislava) 10:5, v semifinále v obrovskom boji o jediný zásah Jána Baču (AŠ Bratislava) 10:9 a vo finále poslednú nádej Akadémie šermu Bratislava Olivera Šťastného 10:7.Bronzovú medajlu si okrem Jána Baču vybojoval aj jeho oddielový kolega Artr Šebík.

V kategórii mini žiačok /U11/ sa do semifinále prebojovali tri zástupkyne bratislavských oddielov: (Tatiana Rázusová a Lucia Palková z klubu BŠK Martinengo Bratislava, Anna Kononets z klubu Akadémia šermu Bratislava) a jedna šermiarka z Košíc: (Lívia Kleščinská z klubu Willard Košice). nakoniec sa z titulu Majsterky Slovenska radovala Košičanka Lívia Kleščinská, ktorá vo finále porazila Tatianu Rázusovú (BŠK Martinengo Bratislava) rozdielom triedy 10:1.

V korde juniorov sa diali veci. Na štart sa prihlásili aj fleuretisti z Klubu šermu Šamorín. Štvorica pretekárov zo Šamorína dominoval od začiatku v celej súťaži, keď do osemčlenného finále sa prebojovali všetci štyria, medzi štyroch najlepších sa prebojovali traja y nich, ke´d vo štvrťfinále Leopold Kuchta vyradil štvrtého Šamorínčana Ákosa Pirka. V prvom semifinále o jediný zásah 15:14 zvíťazil Árpád Fazekas nad Leopoldom Kuchtom obaja KŠ Šamorín, a v druhom semifinále porazil bývalý fleuretista Dávid Balog z Akadémie šermu Bratislava Branislava Lančariča z Klubu šermu Šamorín pomerom 15:12. Finále však už bolo jasnou záležitosťou Árpáda Fazekasa, ktorý nad Dávidom zvíťazil 15:11. Árpád nakoniec aj v tejto sezóne vybojoval titul Majstra Slovenska v kategórii juniorov, ale nie vo fleurete kde mut titul unikol o vlások (skončil druhý po prehre s Ákosom Pirkom), v korde však už nič nenechal na náhodu a titul Majstra Slovenska v kategórii juniorov zaslúžene získal. Dominancia Šamorínčanov pokračovala aj v družstvách. Na druhom mieste sa umiestnilo družstvo BŠK Martinengo Bratislava /S.Demek, M.Knepp, J.KrasnovskýJ.Šváby/ a bronzové medaile si odnáša družstvo Akadémie šermu Bratislava /D.Balog, A.Grunert, L.Hluchý, L.Mravec/.

V korde junioriek sa tiež zrodilo prekvapenie. Titul Majsterky Slovenska vybojovala jediná päťbojárka v štartovom poli: Barbora Krnáčová z klubu Dukla Banská Bystrica, ktorá vo finále porazila Lujzu Krnovú z klubu Akadémia šermu Bratislava pomerne hladko 15:7. Na treťom mieste skončili kadetky Ella Rosenbergerová z klubu Willard Košice a laura Árendáš z Akadémie šermu Bratislava. A nakoniec posledný titul dńa vybojoval aj klub Akadémia šermu Bratislava, ktorá okrem mini žiačok mala v každej kategórii finalistu ale titul jej až do turnaja družstiev junioriek v nedeľu vždy unikol. Družstvo junioriek Akadémie šermu /L.Árendáš, l.Krnová, A.Rusňáková, K.Závodská/ však prerušilo túto smolnú série, keď vo finále porazilo družstvo BŠK Martinengo Bratislava /L.A.Šustáková, Z.TulejováH.T.Žáková/ pomerom 45:32.

Viac fotografií z M-SR nájdete na facebooku Slovenského šermiarskeho zväzu.