Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Leopold Kuchta krôčik od finále v Manchestri

Výborne zahájil novú sezónu na prvom Európskom pohári vo fleurete kadetov v Manchestri Leopold KUCHTA z Klubu šermu Šamorín.
Manchester už tradične býva testom letnej prípravy našich kadetov a kadetiek vo fleurete. Pre kadetov je o to dôležitejší, že patrí medzi šesť vybraných Európskych pohárov z ktorých sa dá kvalifikovať na Majstrovstvá Európy a sveta pre túto vekovú kategóriu.
V tomto roku sa turnaja zúčastnili 4 pretekári a 3 pretekárky z Klubu šermu Šamorín. Úvodné kolo u chlapcov naznačilo, že naši mladí pretekári majú dobre natrénované. Skúsenejší: Zoltán Sármány a o rok mladší Leopold Kuchta odšermovali úvodné vyraďovacie kolo bez zaváhania a aj prvoročný kadet Bendegúz György postupoval do 128 člennej eliminácie na výhodnej 33 pozícii, ktorú dosiahol 4 víťazstvami a len jedinou prehrou v úvodnom kole. Svoje pridal aj najmladší člen týmu Ákos Pirk, ktorý na svojom prvom Európskom pohári kadetov, tiež dokázal postúpiť do 128 člennej eliminácie. Výhodné nasadenie v eliminácii zúročil žiaľ len Leopold Kuchta, ktorý takticky vyspelím šermom porazil šermiarov samých šermiarsky vyspelých krajín: Francúzovi Gogaultovi nedal šancu, a v hladkom zápase zvíťazil 15:7, ešte s väčším prehľadom si poradil s agresívnym, sebavedomým talianom Gridellim, ktrý aj napriek enormnému snaženiu dokázal zasadiť Leovi len 5 zásahov, a ani domáci pretekár Gray, Lea moc nepotrápil čo naznačuje aj výsledok 15:9. V zápase o postup do finálovej osmičky dobre šermujúceho Lea zastavil Američan Hodges, ktorý síce v úvode zápasu prehrával, dokázal však nájsť protizbraň na Leov štýl a nakoniec zaslúžene zvíťazil 8:15. Carter Hodges to nakoniec dotiahol až na druhé miesto. Trináste miesto Lea v úvode sezóny je však viac ako potešujúce. Týmto umiestnením splnil B limit na MEK a MSK. a v bodovaní Európskeho pohára postúpil z 46. miesta na 35. miesto. Zoltán Sármány a Bendegúz György žiaľ nedokázali zúročiť výhodné nasadenie, ktoré si dobrým šermom vybojovali v úvodnom kole. Bližšie k postupu mal Bendegúz, ktorému ušiel úvod zápasu (1:4) s rovnako starým Dánom Hornom a síce dokázal v strede zápasu vyrovnať šerm, ale stav sa mu už nepodarilo otočiť a nakoniec s takticky lepšie šermujúcemu súperovi podľahol 13:15. Zoltán Sármány prehral v takticky veľmi zle odšermovanom zápase s Qatarčanom Khalifom 7:15. Ákos Pirk ako 124 nasadený nemal šancu s nasadeným číslo 5. – Ameriačanom Liaom, ktorý nakoniec skončil v elitnej osmičke, ale bodované umiestnenie na svojom prvom turnaji takéhoto rangu je potešujúce.
Žiaľ naše dievčatá po veľkých úspechoch ich kolegíň v predošlých rokoch nepotešili. Šermovali bez väčšej šance na úspešné účinkovanie. V úvodnom kole na 5 zásahov to ešte vypadalo, že Barbara Bodová môže prekvapiť, postupovala s 5 víťazstvami a jedinou prehrou na 29. mieste. O postup do 64 člennej eliminácie sa stretla s Angličankou De Nýeurt z ktorou prehrala 13:15. Nakoniec ako jediná z našich dievčat skončila aspoň v prvej polovici štartového poľa – na 66. mieste). Boglárka Buday (80. miesto) a Rebeka Cséfalvay (81. miesto) postupovali zo skupiny s vedno s tromi víťazstvami a tromy prehrami čo žiaľ už veľa predznamenáva do eliminácie. So silnejšími a lepšie nasadenými súperkami svoje zápasi o postup do 64 eliminácie prehrali.
Leopoldovi Kuchtovi gratulujeme k peknému výsledku!