Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Fleuretisti bodovali v Aix en Provance

V pandémiou oklieštenej sezóne sa vo francúzskom meste Aix en Provance konalo tretie podujatie svetového pohára juniorov vo fleurete. Do vyše 1400 km vzdialenej destinácie sa vydalo 6 členné družstvo fleuretistov (Arpád Fazekas, Ákos Pirk, Bendegúz György, Branislav Lančarič, Leopold Kuchta z klubu KŠ Šamorín a Zoltán Sármány (STU Bratislava), doprevádzané reprezentačným trénerom Jozefom Nagyom a rozhodcom Pavlom Cellerom. Po namáhavej ceste v piatok popoludní úspešne absolvovala Covid testy, na základe ktorých dostala povolenie účasti na súťaži.

Výsledky pretekárov zároveň potešia aj zarmútia. Potvrdilo sa, že pretekári nemajú problém s hladkým postupom z prvého kola. Nepostúpil len Zoltán Sármány, ktorý štartoval v Aix po chorobe. Žiaľ v ďalších zápasoch sa už turnaj nevyvíjal podľa našich predstáv. Z 5 víťazstvami a jednou prehrou postupoval Leopold Kuchta, ktorý na základe prvého kola 128 člennej eliminácie dostal veľmi prijateľného poľského súpera, z ktorým však vďaka nekoncentrovanému, takticky zle vedenému zápasu musel otáčať zo stavu 8:12, 12:14. Zápas napokon doviedol do úspešného konca. V ďalšom zápase o postup do 32 člennej eliminácie s podobne prijateľným nemeckým súperom začal veľmi dobre viedol 4:1, koncentrácia a dobrá taktika sa však postupne strácala, pričom aj vďaka veľmi veľkým rozhodcovským chybám nakoniec súperovi podľahol 10:15. Za 43. miesto si do hodnotenia SPJ pripísal 2 body a postúpil o 21 priečok v hodnotený Svetového pohára juniorov. Blízko k postupu do 64 člennej eliminácie mal ešte Bendegúz György, ktorému po 4 víťazstvách a 2 porážkach v úvodnom kole los priradil Angličana, ktorého v kole porazil. Nakoniec v eliminačnom zápasu mu Angličan po veľkom boji porážku odplatil a vyhral 15:13. Za 81 prvé miesto si Bendegúz György pripísal 1 bod do hodnotenia SPJ. Prvé body do hodnotenia SPJ sa podarilo pripísať Ákosovi Pirkovi (3 víťazstvá/3 prehry z toho dve na 4:5), ktorý sa stal aj skokanom turnaja, za konečné 100. miesto si pripísal 0,5 budu a postúpil o 112 miest v hodnotení Svetového pohára. Žiaš v 128 člennej eliminácii bol už Francúz Castanie nad jeho sily a v zápase s hladkým priebehom nakoniec Ákos prehal 4:15. Náš najmladší pretekár Branislav Lančarič postupoval podobne ako Ákos z troma víťazstvami a troma prehrami a v 128 člennej eliminácii v úvode zápasu do stavu 7:7 dokázal potrápiť aj neskoršieho finalistu o 4 roky staršieho Francúza Annaneho. V tomto zápase, ktorý nakoniec skončil víťazstvom Francúza 15:9, ale Braňko predviedol veľmi dobrý, húževnatý šerm. Len z dvoma víťazstvami postupoval Árpád Fazekas, ktorý o postup do 128 člennej eliminácie musel zdolať Taliana Zanarda. Tento zápas mal hladký priebeh (15:8). V zápase o postup do 64 člennej eliminácie sa stretol s neskorším strieborným medajlistom Rusom Egorom Baranikovom, ktorému dokázal vzdorovať len v prvej tretine. Nakoniec Rusovi podľahlo 8:15. Za 118.miesto si pripísal do hodnotenia SPJ 0,5 bodov.

V nedeľu sa konali súťaže družstiev: ako 16 družstvo sme sa v zápase o postup do elitnej 16-ky stretli z družstvom Turecka, ktorému sme podľahli 34:45. V tomto zápase sa pretekárom okrem Arpáda Fazekasa, ktorý jediný dokázal svoje zápasy vyhrávať (3 zápasy – skóre +5) nedarilo. Leopold Kuchta (2 zápasy – skóre -7), Zoltán Sármány (3 zápasy – skóre -6), Bendegúz György (1 zápas – skóre -3).

Konečné výsledky jednotlivci: 188 účastníkov, 31 krajín. Víťaz Osipov RUS, 2. miesto Baranikov RUS, 3. miesto Anane FRA, Raimondi ITA… 43. miesto Leopold Kuchta, 81. miesto Bendegúz György, 100. miesto Ákos Pirk, 110. miesto Branislav Lančarič, 118.miesto Árpád Fazekas, 160. miesto Zoltán Sármány

Konečné poradie družstvá: 21 družstiev. Víťaz Taliansko, 2. miesto Poľsko, 3. miesto Rusko ….. 19. miesto Slovensko