Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

EPK Varšava- Branko Lančarič na krôčik od štvrťfinále

Výborný výsledok dosiahol Fleuretista Branislav Lančarič na úvodnom Európskom pohári kadetov vo Varšave, keď od štvrčfinále ho delilo jediné víťazstvo.

Prvého turnaja Európskeho pohára kadetov novej sezóny, ktorú usporiadateľ nazval po víťazovi Olympijských hier 1972 “Floret Witolda Woydy” sa zúčastnilo 153 pretekárov zo 16 krajín sveta. Slovensko reprezentovala štvorica pretekárov Klubu šermu Šamorín, z ktorých sa Branislavovi Lančaričovi podarilo vyhrať všetkých päť zápasov úvodného vyraďovacieho kola, na základe ktorého bol do neúplnej 128 člennej eliminácie nasadený na výbornom 4 mieste. Podobný husársky kúsok predviedol aj o dva roky mladší Jakubko Rozmuš, ktorý tiež porazil všetkých súperov v úvodnom kole a do eliminácie nastupoval ako č.16. Za svoj výkon sa nemusia hanbiť ani Denis Trestyánszki a Bence Ambrus, ktorí tiež postúpili.

128 členná eliminácia znamenala konečnú pre Benceho Ambrusa, ktorý ako 104 nasadený v dobrom zápase prehral 11:15 s nasadeným číslo 25 maďarom Márkom Bónisom. Jakub Rozmus aj Denis Trestyánszki si so svojimi súpermi v boji o postup do 64 člennej eliminácie poradili. Jakub porazil Lotyša Lebedevsa 15:14 a Denis Turka Tasdelena 15:8. Branko Lančarič mal volný los. Boj o postup mezi TOP 32 šermiarov sa stal pre našich mladých pretekárov osudným. Jakub Rozmuš prehráva s o dva roky starším a o dve hlavy vyšším Poliakom Miloszom Mozejkom 6:15 a Denis Trestyánszki tiež s o dva roky starším Poliakom Jakubom Fogtom 7:15. Branko Lančarič však obrovským rozdielom deklasuje Ukrajinca Daniila Antonenku 15:2. V zápase o TOP 16 sa stretáva s technicky i takticky zdatným súperom Poliakom Jakubom Gorzycom, ktorého po veľkom boji zdoláva 15:13. V zápase o postup do finálovej osmičky sa stretáva s ďaľším adeptom na finále Maďarom Mattiom Rubinom, ktorý dnes preukázal väčší šermiarsky kumšt a zaslúžene zvíťazil 15:9. Desiate miesto Branislava Lančariča je však výborným odrazovým mostíkom do novej sezóny 2022-23. A ziskom 24 bodov do hodnotenia Európskeho pohára kadetov už na svojom úvodnom turnaji splnil B-limit na štart na majstrovstvách Európy kadetov 2023 a Majstrovstvách sveta kadetov 2023.

Víťazom turnaja sa stal Angličan David Sosnov. na druhom mieste sa umiestnil Talian Leonardo Rocco Rea a na treťom mieste Andrii Cherkashyn UKR a Idzi Duraj POL. Umiestnenia našich pretekárov: 10.m. Branislav Lančarič, 35.m. Jakub Rozmuš, 52.m. Denis Trestyánszki a 106.m. Bence Ambrus.