Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

EH 2023 – Kordista Alex Duduc v TOP 16

Naši pretekári majú za sebou už obe individuálne disciplíny. Prvý boli na rade fleuretisti. V pondelok sa na Krakowské planše postavilo 76 pretekárov z 26 štátov, medzi ktorími nechýbali ani naši šermiari. Najviac sa darilo nášmu najskúsenejšiemu pretekárovi Cedrikovi Serrimu, ktorý po skupinách postupoval do neúplnej 64 člennej priamej eliminácie so 4 víťazstvami a dvomi prehrami. Postúpiť sa podarilo aj Leovi Kuchtovi, ktorí v jedinej 6 člennej skupine dosiahol 2 víťazstvá a tri prehry, z ktorých dve najtesnejším rozdielom jediného zásahu 4:5. Našim juniorom Árpádovi Fazekasovi a Ákosovi Pirkovi sa postúpiť nepodarilo. Bližšie k postupu mal Ápád, ktorý sľubne rozohratý zápas proti Rakušanovi Etteltovi (viedol 2:0) nedokázal doviesť do víťazného konca, čo by zaručilo postup do hlavnej súťaže.

V 64 člennej priamej eliminácii naši pretekári veľa šťastia na súperov nemali. Cedrik Serri ako 25. nasadený šermoval proti 40 nasadenému Angličanovi Marcusovi Mepsteadovi, Vicemastrovi sveta z Budapesti. Cedrikovi sa v úvode zápasu darilo održiavať Angličana pod tlakom a vyšermovať sľubný náskok, ktorý však Mepstead dokázal zlikvidovať a záver už patril jemu. Zápas skončil 15:12 v prospech Mepsteada. Väčšie šťastie na súpera nemal ani Leopold Kuchta, ktorý postupoval ako 47. nasadený a jeho súperom nebol nik iný ako veľký maďarský talent Gergo Szemes bronzový z Majstrovstiev sveta 2022. Po úvodnom oťukávaní Maďar postupne preberal aktivitu a aj keď dokázal Leo dať niekoľko parádnych zásahov, na výhru to nestačilo, nakoniec zápas skončil 15:7 pre Maďara.

V utorok boli na rade kordisti. Medzi 96 pretekármi sme boli zastúpení prostredníctvom dvojice Lukas Johanides a Alex Duduc. Na Európskych hrách sa viac darilo Alexovi, ktorý z úvodného kola postupoval z tromi výhrami a tromi prehrami, Lukas postupoval z dvomi výhrami a 4 prehrami. Postup do 64 člennej eliminácie sa stal osudným pre Lukasa, ktorý nezvládol zápas s Belgičanom Ferotom (10:15). Alex ako 42. nasadený postupoval do 64 člennej eliminácie bez boja. V úvodnom eliminačnom zápase sústredeným výkonom dokázal silného Švajčiara Hauriho držať pod tlakom a doviesť zápas o postup medzi najlepších 32 pretekárov do víťazného konca. V zápase o postup do TOP 16 sa stretol so Slovincom Golobicom, ktorý do 32-ky postupoval vyradením desiateho nasadeného Poliaka Antkievicza. Alex výborným sústredeným výkonom od začiatku, vybudoval náskok, ktorý síce Slovínec dokázal ku koncu zápasu znížiť tak, že ho urobil napínavým, ale prebrať vedenie a zvíťaziť už nedokázal. Alex šermoval aj v tomto zápase veľmi sústredenie a odvážne, nebál sa zariskovať. V zápase o postup do finálovej osmičky sa stretol so Španielom Barguesom šermujúcim s francúzskym držaním, ktorý postupne získaval nad Alexom prevahu a nakoniec zvíťazil 15:11. 16.miesto Alexa Duduca v konečnom hodnotení je pre nášho reprezentanta výborným umiestnením. Dokázal na Európskych hrách skončiť pred mnohými finalistami Svetových pohárov.

Fleuret muži: 36.miesto. Cedrik Serri, 49.miesto. Leopold Kuchta, 59.miesto. Árpád Fazekas, 69.m. Ákos Pirk Kord muži: 16.m. Alex Duduc, 68.miesto Lukas Jakub Johanides