Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

ECC Manchester – Branislav Lančarič v TOP 8

Mladý talentovaný šermiar Klubu šermu Šamorín Branislav LANČARIČ (tréner: Vojtech Fehér) dosiahol svoj životný úspech keď sa v Manchestri na druhom podujatí Európskeho pohára kadetov v šerme fleuretom prvý krát prebojoval do finálovej osmičky.

Súťaž nezačal najlepšie. V prvých zápasoch ho zväzovala prílišná nervozita, ktorá sa odzrkadlila aj v jedinej porážke v skupine, ktorú utrpel od Talianskeho reprezentanta Antonia Guida Pesceho (3:5). V eliminácii sa však už Braňko zlepšoval od zápasu k zápasu. Po 64 člennú elimináciu mal volný los, v boji o postup do 32 člennej eliminácie porazil Angličana Davida Kellyho 15:11, v zápase o postup do najlepšej šestnástky nedal šancu vyše dvojmetrovému Holanďanovi Moerbeekovi, ktorého zdolal 15:12 a v boji o TOP osmičku si poradil z medailistom z prvého Európskeho pohára vo Varšave Talianskym reprezentantom Leonardo Rocco Rea-om, ktorého porazil výrazným rozdielom 15:5. V zápase o postup do semifinále potom nestačil na finalistu posledných Majstrovstiev sveta kadetov v Dubai Mattiu DeCristofara, z ktorým prehral 6:15. Veľmi dobrý výsledok dosiahol aj o dva roky mladší Bence Ambrus tiež z Klubu šermu Šamorín, ktorý sa v silnej konkurencii 128 pretekárov z 17 štátov dokázal prebojovať do elitnej tridsaťdvojky (skončil na 28. mieste).

Vo fleurete kadetiek bola účasť o poznanie slabšia (štartovalo 92 pretekárok zo 17 krajín), aj keď sa podobne ako v kadetoch turnaja zúčastnila aj veľká výprava Talianskych šermiarok, pre ktoré bol turnaj nominačný na MEK a MSK 2023. Tým sa našim pretekárkam načrtla možnosť výraznejšie zabodovať do Európskeho pohára kadetiek. Šancu čiastočne dokázala využiť len naša najskúsenejšia kadetka Rebeka Forgáchová, ktorá sa v tejto sezóne zúčastňovala už aj medzinárodných turnajov v kategórii senioriek. Z prvého kola postupovala zo 4 víťazstvami a dvoma prehrami. V zápase o postup do elitnej tridsaťdvojky porazila Taliansku reprezentantku Sofiu Tambone 15:10 a v zápase o postup do 16 člennej eliminácie prehrala s neskoršou semifinalistkou, Američankou Adeline Senic 11:15. Rebeka sa v konečnom hodnotení umiestnila na 26. mieste. Naše mladšie pretekárky Anna Valacsay (mala veľkú smolu na slabo rozhodujúcu Angličanku) a Nina Forgáchová, nedokázali využiť príležitosť na slabšie obsadenom turnaji a skončili hneď v úvodnom vyraďovacom kole.

ECC Manchester: 8.miesto Branislav Lančarič