Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Dôležité rozhodnutia na konferencii EFC

VÝKONNÝ VÝBOR EURÓPSKEJ ŠERMIARSKEJ KONFEDERÁCIE NA SVOJOM ROKOVANÍ, KTORÉ SA KONALO V SOČI (RUS) DEŇ PRED ROKOVANÍM KONGRESU EFC, PRIJAL DÔLEŽITÉ ROZHODNUTIE. NA ZÁKLADE ROZHODNUTÍ VV EFC ZAČIATKOM OKTÓBRA ŠTARTUJÚ EURÓPSKE POHÁRE KADETOV A U23, ŽIAĽ MAJSTROVSTVÁ EURÓPY SENIOROV, KTORÉ SA MALI KONAŤ V PLOVDIVE V STREDE OKTÓBRA, KONGRES EFC, KTORÝ SA KONAL 11.9.2021, ZRUŠIL KVOLI COVID-19 SITUÁCII.

Dňa 10.9.2021 sa konalo posledné rokovanie, s končiacim mandátom, Výkonného výboru EFC (Európskej šermiarskej konfederácie), ktorej najdôležitejšie rozhodnutie sa týkalo prijatia Covid – 19 Pravidiel pre šermiarske súťaže EFC.  Tým sa umožnilo začatie turnajov v kompetencii EFC, kadetov a U23.  Tak už nič nestojí v ceste zahájeniu Európskeho pohára kadetov, ktorého prvou zastávkou vo fleurete kadetiek bude aj Šamorín v prvý októbrový víkend. 

Následne, 11.9.2021 sa konal najskôr riadny Kongres EFC 2021, ktorého najdôležitejším rozhodnutím bol zrušenie ME seniorov 2021 v Plovdive na základe hlasovania Kongresu, ktorý vzal do úvahy zhoršujúcu sa situáciu v Európe. Európska šermiarska konfederácia na svojom Kongrese, ktorý bol súčasne aj volebným, oslavoval svoje tridsiate narodeniny. Pred oslavou však rozhodla a rokovala o dôležitých veciach. Kongres posúdil súčasné podmienky v mieste organizovania Majstrovstiev Európy seniorov, ktoré sa mali konať v strede októbra v Plovdive, viac ako znepokojivé a preto hlasovaním rozhodol o ich zrušení.

Ďalšími dôležitými rozhodnutiami boli aj: Majstrovstvá Európy kadetov a juniorov v roku 2022 bude hostiť Nový Sad (SRB), Majstrovstvá Európy U23 sa v roku 2022 budú konať v Talline (EST), Majstrovstvá U23 v roku 2023 budú v Nižnom Novgorode (RUS). Na Majstrovstvá Európy 2022 seniorov sa prihlásili Antalya, Basel a presunul sa aj Plovdiv. Po prvom kole vypadol Basel s najmenším počtom hlasov a viedol výrazne Plovdiv. V druhom kole však o jeden hlas 22:21 vyhrala nakoniec Antalya pred Plovdivom.

Na Kongrese vystúpil on line aj Prezident Európskeho Olympijského Výboru (EOC) Spyros CAPRALOS, ktorý privítal šerm na Európskych hrách v roku 2023, ktoré sa budú konať v Krakowe. Tentokrát nebudú prebiehať kvalifikačné turnaje, ale EH budú súčasne ME 2023 seniorov bez obmedzenia účasti šermiarov.

Prezidentom EFC bol znovu zvolený Stanislav POZDNYAKOV. Štvornásobný olympijský víťaz je zároveň aj prezidentom Ruského olympijského výboru. Rovnako boli zvolení všetci členovia predchádzajúceho VV EFC okrem V. Dumitrova (SRB), ktorí už nekandidoval a novým členom sa stal D. Lammer (GER) s veľkým počtom hlasov 32.

Július Králik /Sochi/

Stanislav POZDNYAKOV – staro nový prezident Európskej šermiarskej konfederácie