Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Cedrik Serri so cťou – bez miestenky

Na Zónovej kvalifikácii na OH v Tokiu, kde bola posledná možnosť zabezpečiť si právo účasti na Olympijských hrách 2021 sme dnes mali zastúpenie len vo fleurete mužov. O poslednú voľnú miestenku vo fleurete mužov sa mohli pobyť šermiari tých Európskych krajín, ktoré v tejto zbrani nevybojovali právo štartu priamo zo Svetového pohára jednotlivcov, alebo družstiev.

Boje zahájilo 24 pretekárov z 24 európskych krajín, medzi ktorými nechýbali ani také esá ako Český reprezentant (účastník OH 2016) Alexander Choupenitch, Poliak Michal Siess, ktorý svoje kvality ukázal na poslednom Grand Prix pred mesiacom v Dohe, kde postúpil až do 8 členného finále, Silný Ukrajinec Klod Yunes, mladý talentovaný SRB Veljko Cuk žijúci v Moskve a trénujúci s Ruským národným týmom, Chorvát Petar Files, Talian Martino Minutto reprezentujúci Turecko a samozrejme aj náš pretekár Cedrik SERRI.

Cedrik v akcii.

Keďže miestenku získava len víťaz turnaja, bolo už prvé kolo veľmi psychicky náročné a poznamenané veľkými prekvapeniami. Absolvovať prvé kolo bez prehry sa podarilo len dvom mentálne vynikajúco pripraveným šermiarom. Kým hladké víťazstvá a postup bez prehry sa od azda najskúsenejšieho pretekára Alexandra Choupenitcha aj očakával, postup Alexa Tofalidesa Angličana s Cyperským pôvodom bez jedinej prehry bol značným prekvapením. Náš pretekár Cedrik Serri postupoval z prvého kola z 2 víťazstvami a 3 prehrami na 13 mieste. V zápase o postup do štvrťfinále porazil nasadeného č.4. Chorváta Petara Filesa v zápase, v ktorom Cedrik predviedol veľmi taktický šerm a prakticky viedol od prvého zásahu až konca (15:10). Žiaľ v ďalšom zápase o postup do semifinále prehral s mladým talentovaným Srbom Veljkom Cukom 15:8. Cedrik Serri obsadil v konečnom hodnotení 8.miesto.

Nakoniec sa vo finále stretli dvaja najlepšie mentálne pripravený pretekári Alexander Choupenitch (CZE) a Alex Tofalides (CYP). Finále bolo hladkou záležitosťou Českého leva. V zápase dominovala technická a taktická vyspelosť Sašu, ktorého súčasným trénerom je Olympijský víťaz Stefano Cerioni. A čo majú obaja pretekári spoločné? V minulosti Alexandra Choupenitcha viedol súčasný téner Alexa poľský fleuretový špecialista Ziemowit Wojciechovski.