Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Slovak fencing

Kitti Bitterová siedma v Bratislave

Po minuloročnom finálovom umiestnení – 6.miesto, sa dokázala Kitti Bitterová, pretekárka Klubu šermu Šamorín, prebojovať do osemčlenného finále – 7. miesto aj v úvode novej olympijskej sezóny.
Memoriála Ferdinanda de Martinengo, ktorý bol pre naše pretekárky aj pretekárov úvodným turnajom olympijskej sezóny, sa zúčastnilo 65 pretekárok z 22. krajín sveta. Kitti odšermovala úvodné kolo štandardne, dokázala zvíťaziť vo všetkých zápasoch, okrem mladej Rumunky Vasile. Do hlavnej súťaže bola nasadená na 15. mieste. Zápas o postup medzi najlepších 16 pretekárok s mladou maďarskou reprezentantkou Zsoldosi zvládla bez problémov a v zápase o postup do osemčlenného finále porazila Martinu RICCI – kadetskú Majsterku Európy z roku 2017, minuloročnú šiestu a tohotoročnú siedmu z Majstrovstiev sveta junioriek. Kitti v tomto zápase podala najlepší výkon turnaja, keď súperke nenechala ani najmenšiu šancu a zvíťazila pomerom 15:8. V zápase o postup do semifinále podľahla Rakušanke Olivii Wohlgemuth veľmi tesne 13:15. Kitti už rok trénuje v Budapešti pod dohľadom trénera Marca Goncalvesa.
Vo fleurete mužov štartovalo 86 pretekárov z 18. štátov. Najlepšie z našich zašermoval Cédrik SERRI z klubu STU Bratislava, ktorý skončil tesne pred bránami štvrťfinále na 11. mieste. Medzi najlepších 32 pretekárov sa prebojoval aj Andrej KRÁLIK (28. miesto). V úvodnom kole sa dokázali presadiť všetci naši pretekári, aj mladí kadeti, ktorí sa turnaja zúčastnili v rámci prípravy na Európsky pohár do 17 rokov, ktorý bude koncom septembra v Manchestri.
V korde senioriek sa najviac darilo Regine BURSOVEJ (32. miesto) z Akadémie šermu Bratislava, ktorá o postup medzi najlepších 16 pretekárok prehrala s ukrajinkou Samko po veľmi tuhom boji najtesnejším rozdielom 14.15.

K predvedeným výkonom srdečne gratulujeme!

Ján SZALAY na Satelite v Belehrade siedmy

Výborný výkon a dobrú pripravenosť v novej sezóne preukázal Ján Szalay (BA MPC) na prvom kordovom satellite tejto sezóny v Belahrade.
Spomedzi 72 účastníkov z 21krajín sa prebojoval medzi najlepších osem, keď v šesťčlennej skupine prvého kola bol nad jeho sily len Dabija /ROM/. Dvanáste nasadenie po základnom kole znamenalo priamy postup do 32-ky. O postup do 16-ky porazil vo výbornom zápase Reznikovich /MLT/ 15:7 a o 8-ku Ristic /SRB/ 15:11. Nad jeho sily bol rýchly Shindler /USA/ ktorému podľahol 9:15. Konečné siedme miesto znamená pre Janka zisk cenného bodu do seniorského hodnotenia svetového pohára.
Poradie ďalších slovenských pretekárov: 24.m. Lukas Jakub Johanides, 26.m. Ján Cipár, 45.m. Alex Duduc /všetci BŠK Martinengo/. V súťaži žien štartovalo 55 pretekárok z 12 krajín. Do 32-ky sa prebojovali Laura Sasváriová /AŠ Bratislava/ a Katarína Hunčárová /KŠ Snina/, ktoré obsadili v konečnom hodnotení 20.m. resp. 32.miesto. Umiestnenie ďalších slovenských pretekárok: 33.m. Regina Bursová /AŠ Bratislava/, 50.m. Sonja Rošková, 53.m. Ida Kameniščáková /STU/.

K predvedeným výkonom srdečne gratulujeme!

Slávnostné vyhodnotenie Slovovenského pohára

Slávnostné vyhodnotenie víťazov Slovenského pohára 2018/19 a menovanie reprezentantov na sezónu 2019/2020, sa uskutoční v utorok 17.septembra 2019 o 15.00 hod v hotely Gate One v Bratislave /Ambrušova 7, 821 04 Bratislava/.
Pozvánky účastníkom slávnostného stretnutia budú zaslané najneskôr 14 dní pred uskutočnením podujatia.

Tešíme sa na stretnutie s Vami

Pozvánka na Majstrovstvá Slovenska v šerme

Slovenský šermiarsky zväz pozýva všetkých fanúšikov šermu na Majstrovstvá Slovenska v šerme fleuretom a kordom, ktoré sa uskutočnia v Šamoríne v športcentre SAMARIA v dňoch 6. až 9. júna 2019.
Vo štvrtok 6. júna o titul majstra Slovenska zabojujú mladší žiaci a žiačky a kadeti a kadetky vo fleurete, a starší žiaci a staršie žiačky v korde. Súťaže začínajú turnajmi mladších žiakov a žiačok jednotlivcov o 09,00 hodine o 13,00 nasledujú ostatné disciplíny, po jednotlivcoch budú nasledovať súťaže družstiev.
V piatok 7. júna budú na rade mladší žiaci a žiačky a kadeti a kadetky v korde a starší žiaci a žiačky vo fleurete (súťaže otvoria kord kadeti a kadetky a fleuret starší žiaci a žiačky o 9,00 hodine, súťaže v korde mladších žiakov a žiačok začnú o 13,00hodine. Podobne ako vo štvrtok po súťažiach jednotlivcov, budú nasledovať súťaže družstiev.
V sobotu o 9,00 začínajú súťaže kordistov v kategórii seniorov a senioriek a o 11,00 otvoria súťaže juniori a juniorky vo fleurete. Po súťažiach jednotlivcov budú nasledovať súťaže družstiev.
V nedeľu si fleuretisti a kordisti vymenia role. O 9,00 začínajú súťaže fleuretistov a fleuretistiek v elitnej seniorskej kategórii a súťaže kordistov juniorov a junioriek v korde. Po súťažiach jednotlivcov budú nasledovať súťaže družstiev.

Prídte povzbudiť našich pretekárov a pretekárky!

Pozvánka na konferenciu SŠZ

Vážení predsedovia šermiarskych oddielov a klubov, členovia Výkonného výboru a kontrolór SŠZ, reprezentační tréneri a tréneri mládeže dovoľujeme si Vás pozvať na konferenciu Slovenského šermiarskeho zväzu, ktoré sa bude konať dňa 22. mája 2019 od 15,00 hodiny v zasadačke Domu športu, Junácka ulica 6, Bratislava.

Pozvánka na konferenciu 2019:>>

SŠZ oslavoval 50 výročie založenia

Dňa 25.apríla 2019 sa v hoteli Gate One konal slávnostný galavečer pri príležitosti 50. výročia založenia Slovenského šermiarskeho zväzu – 50 rokov od doby, kedy v marci 1969 bol v Bratislave založený SŠZ na čele s Jozefom Kolárom starším.
Na galavečere za zúčastnilo vyše 150 hostí vrátane pani Velichky Hristevy, členky exekutívy svetovej šermiarskej federácie FIE, pána Antona Siekela,- prezidenta Slovenského olympijského a športového výboru, pána Árpáda Érseka, ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, pána Jozefa Gönciho, štátneho tajomníka pre šport na MŠVVaŠ, pani Alici Fisterovej, hlavnej kontrolórky športu, pani Tatiany Drobnej, – prezidentky SŠZ, členov Výkonného výboru SŠZ, predsedov šermiarskych oddielov a slovenskí šermiarskí pamätníci.Vzácnymi hosťami boli i šermiarské legendy z Čiech.
Prezidentka šermiarského zväzu Tatiana Drobná vo svojom príhovore vykreslila históriu športového šermu na Slovensku, oboznámila o dosiahnutých výsledkoch slovenského šermu, vyzdvihla dve mená Katarínu Ráczovú–Lokšovú a Júliusa Kralika, ktorí sa dostali do Siene slávy FIE .

kompletný článok si môžete prečítať tu

50 výročie založenia SŠZ a krst knihy: Peter Drobný -“šerm 1969-2019”>>

Tri finálové umiestnenia vo Wroclavy

Výborné výsledky dosiahli pretekári Klubu šermu Šamorín na megaturnaji žiakov “Challenge Wratislavia” vo Wroclavy.
Turnaj sa už 42 rokov koná vo Wroclavi vo všetkých troch zbraniach /fleuret, kord a šabľa/ a tohto roku sa ho zúčastnilo vyše 2900 !!!! detí zo 42 krajín sveta. Náš klub sa zúčastnil turnajov v šerme fleuretom
Chlapci súťažili v sobotu vo vekových kategóriách U11, U13 a U15. a dievčatá v nedeľu v tých istých kategóriách. Ráno o deviatej hodine začínali najstarší. Turnaja vo fleurete žiakov sa zúčastnilo 229 pretekárov z 26 krajín sveta. Náš klub a súčasne Slovensko reprezentovala trojica pretekárov.
Ákos PIRK – ktorý mal do konca januára na posledných dvoch Európskych pohároch kadetov z našich najlepšie výsledky, kvôli zraneniu však v tréningoch poľavil a na tento turnaj sa nevedel patrične pripraviť. Z prvého kola postupoval z tromi víťazstvami a tromi prehrami, úvodný zápas neúplnej 256 člennej eliminácie vyhral ale v ďalšom zápase o postup medzi najlepších 64 si už zo súperom neporadil – skončil v strede štartového poľa na 115. mieste. O to lepšie šermovali Arpád Fazekas a Bendegúz György, kým Arpád postupoval z úvodného kola so 5 výhrami a jednou tesnou prehrou s maďarským súperom, Bendegúz vyhral všetky svoje zápasi. Obaja boli priamo nasadení medzi najlepších 128 pretekárov a po celodenných bojoch sa postupne večer o deviatej hodine prebojovali medzi najlepších osem pretekárov. V zápase o semifinále šermovali proti sebe. V zápase zo začiatku viedol Bendegúz až do 10:6, tu sa Arpádovi parádnym finišom podarilo vyrovnať stav na 10:10, ale záver patril zase Bendegúzovi. V zápase o postup do finále sa Bendegúz stretol s Francúzom Anasom Ananem, ktorý začal s veľkým rešpektom. Postupne sa mu však podarilo vytvoriť a zvyšovať náskok, ktorý už Bendegúz nevedel odstrániť a nakoniec vyhral nielen zápas s bendegúzom ale aj finále.
3. Miesto Bendegúza Györgya a 7. miesto Arpáda Fazekasa na tomto megaturnaji je skvelým výsledkom. V kategórii U13 sme najviac očakávali od dvojice Branislav Lančarič a Daniel Botló, hoci obaja štartovali na turnaji po nie ideálnej príprave žiaľ v posledných mesiacoch sa príliš často potýkali zo sezónnymi chorobami. Nakoniec najlepšie v tejto kategórii skončil Simon Gyén, ktorý v nej bude štartovať ešte aj o rok. Skončil na pre neho veľmi dobrom 66. mieste z 278 pretekárov z 26 krajín. V kategórii U11 sme sa prezentovali z azda najsilnejšou zostavou. V tejto kategórii máme v klube veľa talentovaných mladých pretekárov z ktorých , hociktorý vie zabojovať a dosiahnuť výraznejší úspech. O tom svedčí aj to že medzi najlepších 32 pretekárov spomedzi 185 šermiarov sa prebojovali až štyria naši. Máté Ciordás nakoniec skončil na veľmi peknom 20.mieste, Gáborka Bukor na mieste 19-tom. Jakubko Rozmuš, žiaľ zápas o postup do osemčlenného finále nezvládol. V úvode zápasu viedol 3:1 koniec však patril súperovi, napriek tomu je 12. miesto výborným výkonom. Medzi najlepších osem sa prebojoval Bence Ambruš, ktorý nakoniec skončil na super 5. mieste.
V nedeľu v súťaži dievčat sa nám až tak nedarilo. Štartovali sme v prevažnej väčšine prípadov s pretekárkami, ktoré vo svojich kategóriách boli o rok mladšie ako súperky. Najďalej to dotiahla Anna VALACSAY v kategórii U11, ktorá skončila spomedzi 147 pretekárok na peknom 35. mieste.

K výborným výsledkom gratulujeme!!!

Miroslav BARÁNIK v klube šesťdesiatnikov.

V týchto dňoch oslavuje okrúhle šesťdesiatiny dlhoročný šermiarsky funkcionár a tréner Ing. Miroslav Baránik.
Ako pretekár začínal so šermom pod vedením PhDr. Aladára Koglera v Slávii UK v roku 1971 a ako československý šermiar to dotiahol na 5. miesto na Univerziáde v Prahe. Neskôr ako člen TJ Žižka Jazdec získaval prvé skúsenosti aj ako tréner. V trénerskej činnosti pokračoval od roku 1997 v Bratislavskom šermiarskom klube Ferdinanda Martinenga, kde sa venuje aj funkcionárskej činnosti, zabezpečovaniu denného chodu klubu s viac ako 40 pretekármi a od roku 1997 je prezidentom klubu. V rokoch 2007 až 2016 zastával funkciu predsedu Slovenského šermiarskeho zväzu.
Najväčšiu radosť mu robila v šerme jeho dcéra Dagmar, ktorú priviedol do telocvične na prvé skusy už ako 3 ročnú. Spolupracovali s viacerými osobnými trénermi pre Dadu, prešli z fleuretu na kord a precestovali spolu doslova celý svet. Dagmar spolu s otcom priniesla pre slovenský šerm množstvo úspechov, pódiových umiestnení zo Svetových pohárov i bronzovú medailu z ME do 23 rokov. Práci v SŠZ venoval Miro veľa času a energie a kus svojho života nechal na cestách po pretekoch.

Milý Miro, želáme Ti veľa zdravia, síl a chuti do ďalšej práce v šermiarskom klube, a tiež aby Ti aj naďalej prinášali radosť výsledky našich zverencov.

Kitti Bitterová šiesta v Brne

Na poslednom Európskom pohári žien do 23 rokov vo fleurete skončila Kitti Bitterová vo finále.
Na Európskom pohári v šerme fleuretom žien do 23 rokov, ktorá nesie názov Moravanka a usporiadateľom je klub Sokol Brno štartovalo 43 pretekárok z 11 krajín. Kitti Bitterová absolvovala úvodné vyraďovacie kolo bez prehry a podobne hladko postupovala až do štvrťfinále, kde sa stretla s Maďarkou Viktóriou Schmél (kadetská Majsterka Európy a sveta z roku 2013). Úvod zápasu patril maďarke, ktorá už viedla 2:10, Kitti sa však v závere podarilo zápas vyrovnať, za stavu 14:14 sa však šťastie priklonilo k súperke, ktorá to nakoniec dotiahla na druhé miesto. Víťazkou turnaja sa stala nestarnúca Talianka Marta Camiletti. O postup do finále prehrala najtesnejším rozdielom aj naše druhé želiezko v ohni Michala Cellerová, ktorá bola nakoniec klasifikovaná na 15. mieste.

K výbornému výsledku gratulujeme!!!

Fleuretisti na ECC vo Varšave skončili ôsmi.

Výborný výsledok dosiahlo naše fleuretové družstvo kadetov na Európskom pohári družstiev vo Varšave postupom do elitnej osmičky.
Fleuretové družstvo zložené výlučne z pretekárov Klubu šermu Šamorín (Zoltán Sármány, Bendegúz György a Arpád Fazekas – tréneri Krisztián Forgách, Zoltán Sármány starší a Jozef Nagy) na silne obsadenom turnaji Európskeho pohára družstiev “O pohár zlatej družiny” /štartovalo 35 družstiev z 13. krajín/ skončilo na výbornom ôsmom mieste. V zápase o postup do 16 člennej eliminácie porazilo družstvo Poľska 10 45:10, v ďalšom zápase o postup do elitnej osmičky porazilo družstvo Bieloruska jednoznačne 45:31, v zápase o postup do semifinále prehralo s neskorším víťazom turnaja Francúzskom 26:45. Zápas mal oveľa dramatickejší priebeh ako ukazuje dosiahnuté skóre. V ďalšom zápase sme sa stretli z družstvom Poľsko 3, s ktorým sme prehrali 34:45. V poslednom zápase o 7. – 8. miesto sme po veľkom boji (keď sme do šiesteho zápasu viedli), prehrali z družstvom Poľska 2 pomerom 40:45.
Dosiahnuté 8. miesto spomedzi 35. družstiev je veľmi dobrým umiestnením, berúc do ohľadu, že Bendegúz a aj Arpád sú kadetmi len prvým rokom, pričom kvôli chorobe v družstve neštartoval náš momentálne najsilnejší pretekár Leopold KUCHTA a kvôli zraneniu ani Ákos PIRK.

K výbornému výsledku gratulujeme!!!